Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 1. 2019
Příprava na brexit

Británie má novou aplikaci! Řekne, jestli tam cizinci smí zůstat žít

Brexit
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Britská vláda spustila aplikaci, ve které mohou občané Evropské unie žádat o povolení zůstat v Británii i po brexitu. Aplikace se zatím nachází v testovací verzi a její oficiální spuštění by mělo být zahájeno den poté, co Británie vystoupí z EU.

V pondělí vláda Velké Británie představila mobilní aplikaci EU Exit: ID Document Check, která bude sloužit pro občany EU, kteří chtějí v Británii zůstat i po brexitu. Zatím se jedná o testovací verzi.

 

Úplné spuštění by mělo začít 30. března, tedy den po vystoupení Británie z EU. Poté bude aplikace fungovat až do roku 2021. Již dříve britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby měli Evropané možnost v Británii žít dál., informovaly tvnoviny.sk.

 

Úředníci také lidem slíbili, že bude aplikace velmi jednoduchá. Někteří se však domnívají, že nemohou stihnout zpracovat všechny žádosti, jelikož se očekává, že by jich mělo být denně i šest tisíc.

 

 

Avšak testovací fáze, která proběhla v listopadu a prosinci loňského roku, přinesla pozitivní výsledky. Žádná žádost nebyla odmítnuta a během jednoho týdne bylo zpracováno 81 % žádostí.

 

"Jsme na dobré cestě, abychom zavedli systém, který umožní, aby občané EU získali status, jakmile opustíme EU," uvedla Caroline Nokesová, ministryně pro přistěhovalectví.

 

Aplikace je zatím dostupná pouze pro telefony s Androidem v play.google.com. Vláda stále jedná i se společností Apple, aby mohla aplikace fungovat i na iPhonech.

 

Po získání aplikace uživatel naskenuje svůj biometrický pas a tvář pomocí mobilní kamery, aby prokázal svou identitu. Poté bude přesměrován na webovou stránku, kde zadá svou adresu a potvrdí souhlas se zpracováním údajů o daních, čímž potvrdí, že žije v Británii.

 

 

Dále žadatel musí prohlásit, jestli má nebo nemá záznamy v trestním rejstříku. Za žádost si však musí lidé připlatit. Poplatek pro dospělého je 65 liber (1 898 korun) a pro dítě do 16 let 32,50 liber (949 korun). Pokud má občan EU trvalý pobyt nebo časově neomezené povolení k pobytu, žádost bude neplatná.

 

Pokud Británie vystoupí z Evropské unie, 30. března se spustí možnost pro všechny žadatele i ty, co nemají biometrické pasy. Dokumenty budou moct poslat na kancelář britské vlády nebo navštívit úřady, kde jim zaměstnanci s žádostí pomohou.

reg TN.cz
Reklama