Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.3. 2018 15:01
případ skripal

Odveta za otravu agenta: Britové vyhostí 23 ruských diplomatů!

Theresa Mayová
Zdroj: Profimedia

Velká Británie vyhostí 23 ruských diplomatů. Na jednání v parlamentu to dnes oznámila premiérka Theresa Mayová. Britové tak reagují na vývoj případu otráveného agenta Skripala. Podle premiérky jsou Rusové za jeho pokus o vraždu zodpovědní.

Britové tak učinili poté, co o úterní půlnoci vypršelo jejich ultimátum. Rusové podle něj měli vysvětlit, jak se do Británie dostala zakázaná nervová látka, kterou byl jejich bývalý agent otráven.

 

Ruští diplomaté mají na odchod ze země týden. Jedná se o největší množství vypovězených diplomatů za posledních více než třicet let.

 

Británie rovněž zruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, informovala Mayová. Bude se to podle ní týkat například chystané schůzky s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v červnu a červenci.

 

Podle Mayové po útoku v jihoanglickém Salisbury, při kterém byla proti Skripalovi a jeho dceři použita nervová látka Novičok vyvinutá v někdejším Sovětském svazu, existovaly jen dvě verze. Buď čin Rusko spáchalo přímo, nebo ruská vláda nad smrtící látkou ztratila kontrolu.

 

 


Moskva podle britské premiérky tváří v tvář žádosti o vysvětlení, jak se Novičok dostal do Británie, projevila naprosté pohrdání. Jediným možným závěrem tak může být, že Rusko má pokus o vraždu Skripalových na svědomí.

 

Na zprávu o vyhoštění svých občanů už zareagovala ruská ambasáda v Londýně. "Tuto nepřátelskou akci považujeme za zcela nepřijatelnou, neoprávněnou a neprozíravou. Veškerou zodpovědnost za zhoršení vztahů mezi Ruskem a Spojeným královstvím nese současné politické vedení Británie," uvedla v prohlášení.

 

 

O situaci dnes bude jednat na mimořádné schůzce Rada bezpečnosti OSN, ve čtvrtek bude kvůli kauze zasedat i Severoatlantická rada.

jva tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama