Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 1. 2018
Unikátní metoda

Brněnské tramvaje už neskřípají. Díky unikátnímu vynálezu

Zdroj: TV Nova

Brno čeká klid na kolejích - i tak by se dal popsat vynález univerzitních vědců, kteří vymysleli nejchytřejší mazací stroj na šaliny, neboli tramvaje. Do výbavy ho dostalo šedesát šest souprav brněnské hromadné dopravy a tak v zatáčkách už nebudou stroje skřípat.

Když nám vědci před čtyřmi lety ukazovali svůj nový příspěvek do boje proti skřípajícím tramvajím, vypadalo to jako slušný aprílový žertík. Na začátku byla železničářská olejnička, na kterou pověsili různé kompresory, senzory a nakonec i modul, pro příjem signálu z družice.

 

Vznikl super výkonný šalinopromazávací stroj, který má vyšší inteligenci, než celá tramvaj. A tato věc se postará o to, že zvuky velkoměsta už nebudou připomínat soustružnickou dílnu.

 

Mazací stroj pozná s přesností na půl metru polohu tramvaje a celou jízdu podle počasí, okolní teploty a řady dalších údajů rozhoduje, kde hrozí skřípání. Dispečer může na dálku kontrolovat jestli systém správně funguje.

 

Na začátku to vypadalo jako vtip, ale dnes po čtyřech letech testování se systém opravdu osvědčil. "Máme 66 tramvají s vybavením na mazání okolků, několik měsíců jsme to testovali a jsme s ním spokojeni," říká Barbora Lukšová, mluvčí brněnského dopravního podniku.

 

 

Návratnost brněnského vynálezu je pouhý jeden rok provozu. Ušetří totiž obrovské částky za opravy kolejí.
 

Josef Svoboda TN.cz
Reklama