Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2015 11:18
Neuvěřitelné

EVROPA DIKTUJE: Zakážeme focení na ulicích měst!

Zákaz fotografování v ulicích
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Evropští byrokraté svými věčnými výmysly lezou na nervy snad každému - jednou kafrají do prodeje žárovek, jindy jim vadí výkonné a hlučné vysavače. Teď ovšem přišli s nečím ještě pekelnějším.

Europarlament se totiž chystá zakázat volné fotografování v ulicích, parcích a na dalších veřejných prostranstvích v celé Evropě. Právní výbor Evropského parlamentu už totiž posvětil změnu autorského práva," upozorňuje deník E15.


V sázce je takzvaná svoboda panoramatu, která v současnosti dovoluje, aby si každý na veřejném místě mohl vyfotit třeba kašnu, dům nebo sochu, která se mu líbí.. Nově ovšem za jakoukoli takovou fotografii potenciálně hrozí žaloba od autora vyfoceného díla.


Sluší se podotknout, že popotahování po soudech nehrozí za samotné pořízení fotky, ale za snahu na ní "vydělat", tedy za komerční využití.


Háček je ovšem to, že při přísném výkladu je za komerční možné považovat i to, že fotky z dovolené pověsíte třeba na Facebook, abyste se pochlubili známým. Nebo je použijete na blogu s vyšší návštěvností nebo s reklamou - i to může být problém.


Snaha francouzského europoslance Jeana-Marie Cavady děsí nejen amatérské fotografy, ale i některé české politiky - například pražského zastupitele Adama Zábranského nebo senátorku Ivanu Cabrnochovou.


Oba doufají, že až dojde nejspíš už příští měsíc k hlasování, chytnou se europoslanci za nos a absurdní změnu smetou šmahem pod stůl.


Dobrou zprávou je alespoň to, že i kdyby kontroverzní okleštění fotografování v červenci prošlo, nezačne hned platit, protože europoslanci nemají přímou zákonodárnou pravomoc.


"Pokud bude zpráva schválena, bude pouze předložena Evropské komisi. Teprve ona v případě potřeby připraví konkrétní legislativní návrh, který potom projde kompletním legislativním procesem v rámci EU, v rámci něhož budou rozhodovat i národní státy a v rámci něhož může dojít k řadě změn," uklidňuje vášně tiskový atašé Evropského parlamentu David Budai.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejhloupější selfie roku: Džihádista ´blbec´ ukázal Američanům, kam shodit bomby

Úžasná náhoda: Kluci vyběhli Rockyho schody a na jejich konci stál on!

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.6. | 16:25 maxfox
70
Ano,jsem pro zákaz fotografování na ulicích a vůbec na veřejnosti.A ještě by ...
17.6. | 18:24 pichav
-12
NO KONEČNĚ JE NAPADLO NĚCO DOBRÉHO !!!!!! KONEČNĚ MĚ PŘESTANOU VŠUDE FOTIT A ...
18.6. | 13:57 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Demokracie na opak:-D. Tomu oni říkají demokracie. Můžete nedělat nic:-D. Je to čim dál horší, to není ta demokracie která nám byla slibovaná.
18.6. | 10:09 bystricanecek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ten frantik by ty žáby už neměl žrát. Uplně zblbnul.
18.6. | 08:33 bogorovnyj
0
Náhlasit nevhodný komentář
Naštěstí nemám foťák ale jenom mobil s objektivem
18.6. | 08:19 uz-nerejeme-drskou-v-zemi
4
Náhlasit nevhodný komentář
Proc se dnes nerika ze zijeme v totalite? Prodejny herci a zpevaci si na byvalou totalitu radi stezujou. Tohle jim vyhovuje?
18.6. | 07:27 Rudolf Kozák
7
Náhlasit nevhodný komentář
A to hlavně dnešní pravdoláskaři, vyřvávají proti bývalé RVHP, jejíž jsme byli členy, jaký prý to byl totalitní spolek ! Ve srovnání s dnešní Bruselskou magorárnou EU, to bylo navýsost svobodné a demokratické uskupení !
18.6. | 07:16 Rudolf Kozák
1
Náhlasit nevhodný komentář
"pichav" Zrovna tebe fotit a natáčet ? Jedině tak jako reklamu na psí konzervy a nebo studijní pomůcku pro mediky, budoucí psychiatry, tupohlave !
18.6. | 00:01 kimy69
5
Náhlasit nevhodný komentář
A vše, co se nápadně podobá penisu by nesmělo na ulici, takže ten Frantík by měl z fleku domácí vězení...
17.6. | 23:34 allanaldik
10
Náhlasit nevhodný komentář
oni tam snad fetujou hovna jinak to neni mozny co z nich pada za kraviny. A za to berou hrisny prachy? poslal bych je zametat ulice aspon knecemu by byly dobry. Jinak jsou tam drahy i zadarmo trotlove.
17.6. | 22:15 rexrothak
8
Náhlasit nevhodný komentář
Mě by zajímalo na čem tam jedou. Z dobrýho matrošu by neměli tak zdegenerovat.
17.6. | 21:28 David Skandera
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jeste ze je to nesmysl to by turyste mohly jet domu bylo by po turistyce . Misto aby resily invazisty a muslimi tak resi foceni . To je strasne .