Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 4. 2017
Skryté nebezpečí

Brzké jaro svědčí klíšťatům. Letos se objevila rekordně brzo!

Zdroj: TV Nova

V Česku padají teplotní rekordy. V Plzni v sobotu bylo skoro 24 stupňů. A to bohužel svědčí klíšťatům, která už útočí ve velkém. Hlavně psi jimi bývají po návratu z přírody doslova obsypaní a přisátá klíšťata si už vytahují i lidé.

"Máme už i první pacienty, kteří nám říkají, že měli letos už přisáté klíště," řekl TV Nova lékař Rastislav Maďar.

 

Přitom zima byla tuhá a skončila poměrně nedávno, jenže teploty vyletěly rychle nahoru a s nimi i aktivita klíšťat. Už teď je na čtvrtém stupni, tedy skoro v polovině desetistupňové škály. Epidemiologové nabádají lidi k opatrnosti.

 

"Nesedat a nelehat si v porostu, používat repelent, kontrolovat si po návratu z přírody tělo," radí lékař Rastislav Maďar.

 

Předpověď aktivity klíšťat se přitom většinou vydává až od dubna, jenže rychlým skokem do jara začala útočit dříve. Proto se první předpovědi jejich aktivity objevily už minulý týden.

 

 


Ve chvíli, kdy začnou klíšťata útočit, stoupá i zájem lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě, nejnebezpečnější nemoci přenášené klíšťaty.

 

"Lidé se očkují nejvíc právě na jaře. Příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě patří k našim nejvyužívanějším," řekla TV Nova mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

 

 

A zájem o ně rok od roku stoupá. To potvrzuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna. "V loňském roce byl ten zájem rekordní, poprvé v historii překonal hranici 100 tisíc klientů," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Ve výskytu klíšťové encefalitidy patří Česku nelichotivá první příčka v rámci Evropské unie a loňský rok to určitě nezmění. Klíšťata nebezpečnou encefalitidou loni nakazila nejvíce lidí za poslední tři roky.
 

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz