Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.10. 2017 11:54
různé názory

V Polsku chtějí zrušit zimní čas. Byli byste také pro? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Už za dva týdny nás čeká změna letního času na zimní. Sousední Polsko v této souvislosti přistoupilo k razantní změně - jako první v Evropské unii by mohlo zrušit změnu času. A řada lidí by to uvítala i u nás.

Anketa

Mělo by se zrušit střídání letního a zimního času?

Hlasovalo 4420 lidí.
Na jaře o hodinu dopředu a na podzim zase o 60 minut zpět, tak se u nás mění čas už skoro 40 let. Poláci teď udělali první krok k tomu, aby se čas neměnil. A jak to vidí Češi? "Mně to teda vadí. Hlavně kvůli dětem - ten režim se mění, všechno je posunuté," řekla žena. "Ta hodina ten posun mi dělá problémy při vstávání," dodala další. "Já jsem pro, ať se mění, nemám s tím žádný problém," myslí si další Čech. 

 

"Mladým lidem to nevadí a nijak je to neovlivní, hůře jsou na tom lidé starší, s oslabenou imunitou, kde se potom po změně může projevit bolest hlavy, únava, ospalost," řekl psycholog Karel Humhal.

 

 

I u nás chtěli naši zákonodárci i europoslanci několikrát změnu času zrušit. Vždy ale tento nápad zůstal jen u bouřlivé diskuze. Polsko by tak bylo první zemí unie, kde by se čas nestřídal. Jako my jsou na tom i ostatní Evropské země, ale i Kanada a USA. Jenže na světě jeden neměnný, tedy věčný čas není vůbec výjimkou. Ve Venezuele, Saúdské Arábii nebo Indonésii letní čas nikdy neměli.

 

Na rozdíl od zimního času, který je astronomický, letní čas byl zaveden za účelem úspory energie. Už na přelomu 19. a 20. století přišli lidé s myšlenkou, že pokud by chodili spát o hodinu dříve, za energii by mohli ušetřit. U nás se tak mění čas od roku 1979.

 


Ručičky na hodinách budeme posouvat už 29. října - ve tři hodiny ráno je vrátíme o hodinu zpět. Loni na podzim schválila vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět u nás nejméně do roku 2021.

ham TN.cz