Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.10. 2017 07:34
Jak bude?

Bude letošní zima tuhá, nebo mírná? Toto nám napovídá příroda

Zdroj: TV Nova

Jak bude o Vánocích, kolik napadne sněhu a bude zima spíše mrazivá nebo mírná? Tyto otázky si na podzim klade snad každý a meteorologové na ně tak brzo velmi neradi odpovídají. Ovšem příroda a pranostiky už dnes mnohé naznačují.

Říká se, že počasí se dá předpovídat, ale ne předpovědět. Obzvlášť ne tak dlouho dopředu. Ovšem příroda se na zimu připravuje a ten, kdo je vnímavý dokáže leccos odhadnout.

 

"Je to o jelení říji, která začala letos dřív, je to o přebarvování zvěře, je to o odletu tažných ptáků, migraci husí a kačen, takže zima by mohla začít dřív," řekl TV Nova myslivec Miloslav Jančík.

 

"Sledujme oblohu! Ty až poletí, tak víme, že budeme mít do týdne, čtrnácti dní mrazy," řekl zahradník Stanislav Sehnálek, který se také řídí podle odletu tažných ptáků. O dřívějším nástupu zimy může vypovídat i chování domácích zvířat.

 

Ale jsou i jiné signály například úroda hub. Kvůli suchému létu příliš nerostly, ale těsně před nástupem podzimu se situace zásadně změnila. A velká úroda hub, stejně jako jiných plodů naznačuje podle znalců jediné.

 

"Na smrcích je spousta šišek, na tújích jsou plody, spousta šípků, takže si myslím, že ta zima bude asi o něco tužší, jak jsme na ni zvyklí," je přesvědčený zahradník Stanislav Sehnálek.

 

 

S tím souhlasí i myslivec Miloslav Jančík. "Pokud se týká těchto plodin, dá se předpokládat, pokud historie a pranostiky nelžou, že by ta zima mohla být krutější," myslí si.

 

Určitě nejznámějším a nejspolehlivějším předpovědním modelem je podle zkušeností našich předků prý cibule. Letos má mnohem víc slupek, než v jiných letech, a to značí jediné - tuhou zimu.

 

Pravděpodobnost těchto pranostik experti odhadují na padesát procent. Je tak jen na vás jestli jim budete věřit.

 

Předpověď počasí:

 

ČTĚTE TAKÉ:

I vlasům může být zima! Jak je v chladném počasí chránit?
Šest tipů, jak přežít podzim i zimu bez nemoci

vbo, Zdenek Čík TN.cz