Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2017
Televizní debata

"Bude líp," sliboval Putin Rusům! Prozradil, že má další vnouče

Zdroj: TV Nova

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtyřhodinové televizní debatě snažil obyvatele Ruska přesvědčit, že jim bude líp. Prohlásil, že recese skončila a zemi čeká hospodářský růst. Podle kritiků šlo o dobře sehrané divadlo, kde jsou účastníci debaty předem vybíráni a školeni. Účelem je prý uklidnit společnost.

Několik desítek pečlivě vybraných otázek a zástupců lidu, odpovědi okořeněné superlativy a možná i nacvičené reakce publika. Tak vypadala debata ruského prezidenta Vladimira Putina s občany.

Reklama

 

Šéf Kremlu se vyjádřil ke zpřísněným sankcím vůči Rusku a rázně odmítl obvinění z ovlivňování prezidentských voleb v USA. Podle něj to jen ukazuje na problémy, kterým americká politika čelí.

 

"Na sankcích není nic zvláštního. Kdyby nebyl Krym ani jiné problémy, určitě by si něco vymysleli, aby nás drželi zpátky," prohlásil Putin v čtyřhodinové televizní debatě.

 

Sankce podle jeho názoru Rusku výrazně neublížily. Tamní ekonomika přitom byla od ledna 2015 v recesi, větší dopad na ni ale podle Putina měl pokles cen ropy a plynu. Teď obyvatelům slibuje hospodářský růst.

 

 

Během přímého přenosu se na obrazovku možná překvapivě dostala i kritika. Na tu ale prezident neodpovídal. Diváci provolávali hesla jako: "Tři prezidentská období, to je až příliš!" nebo "Kdy přestanete porušovat Ústavu?"

 

Termín debaty se letos o dva měsíce posunul, podle Kremlu byl prezident zaneprázdněný. Podle opozice ale nechtěl odpovídat na nepříjemné otázky po březnových demonstracích proti korupci. Putin se během přenosu vyjádřil, že je ochotný spolupracovat s opozicí, i když protesty označil za provokaci.

 

V pořadí už patnáctou debatu přenášely televize do celého světa. Putin při ní přiznal i to, že se mu narodilo druhé vnouče. Nejspíš odstartovala Putinovu prezidentskou kampaň, i když šéf Kremlu ji ještě oficiálně neoznámil. Volby se konají příští rok v březnu.

Kristina Tůmová/epa TN.cz
Reklama