Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2017 21:24
Zapeklitý problém

Budou léky bez doplatku vždy k mání? Rozhodne soud

Zdroj: TV Nova

Léky bez doplatku hledají někteří pacienti marně. Ne vždy je totiž v lékárnách právě ten, který má plně hradit pojišťovna, dostupný. Pacient tak musí sáhnout po jiném, za který už ovšem zaplatí.

Teď pacientům svitla naděje, že by se to mohlo změnit. U Městského soudu v Praze se totiž dnes řešila žaloba, která volá po tom, aby vždy alespoň jeden bezplatný lék byl dostupný a nejen na papíře.

 

Třeba lék bez doplatku na snížení hladiny cholesterolu. Jediný v dané skupině, který plně hradily pojišťovny. Loni ho bylo na trhu tak málo, že nepokryl ani procento potřeb pacientů. Jiný lék bez doplatku dorazil na pulty v ještě menším množství - pouhá dvě balení!

 

Pacienti tak v lékárnách tyto léky bez doplatku nedostali a protože se léčit potřebují, museli si koupit jiné. Ty si ale už museli připlatit ze svého. Žaloba na ministerstvo zdravotnictví tomu chce zabránit.

 

Když totiž výrobce léku uzavře dohodu přímo s pojišťovnou, že určitý lék se bude prodávat za takovou cenu, aby se na něj nedoplácelo, automaticky se na něj pohlíží jako na plně hrazený a také dostupný.

 

"Státní ústav pro kontrolu léčiv v tomto případě neověřuje, zda je tento léčivý přípravek dostupný, protože ze zákona tento úkon ani dělat nemá," krčí rameny mluvčí instituce Lucie Přinesdomová.

Před vysokými doplatky na léky má pacienty chránit takzvaný ochranný limit. Od příštího roku se třeba pro seniory nad 70 let snižuje na 500 korun, pro děti na tisícovku. To, co lidé zaplatí za léky na recept navíc, jim pojišťovny vrací.

 

Jenže to má háček: Jedná se jen o takzvané započitatelné doplatky, tedy doplatek na nejlevnější lék se stejnou účinnou látkou. Pokud je k mání přípravek dražší, pacientovi rozdíl nikdo nedorovná.

 

Pražský městský soud dnes projednávání žaloby přerušil a posílá ji k Ústavnímu soudu. Pacientům tak svítá naděje, že by se tahle praxe mohla změnit a léky, na které nebudou muset doplácet, budou opravdu dostupné - nejen papírově.

pez, Martina Kuzdasová TN.cz
Reklama