Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 7. 2017
Revoluce ve zdravotnictví

Budoucnost bez jehel: Jejich funkci zastanou speciální náplasti

Jehly budou nahrazeny náplastmi
Zdroj: Twitter

Vědci z Emory University v americké Georgii přišli s převratným objevem. Stejnou funkci, jakou měla v medicíně jehla, nyní zastane speciální náplast s mikrojehlami. Očkování tak bude bezbolestné.

Náplast vypadá na první pohled vypadá stejně jako ta, kterou si lepíme například na odřené koleno, je ale z jedné strany vybavena speciální mřížkou s mikrojehlami, které pronikají do kůže a dostanou tak do těla potřebnou vakcínu.

 

Nový způsob očkování byl představen ve světově známém lékařském časopisu Lancet. Autorský tým zde uvedl, že tento způsob vakcinace je úspěšný. “Mikrojehličky se nedostanou do kůže tak hluboko, aby podráždily nervová zakončení. Očkování je tak bezbolestné,“ uvedli.

 

 

Náplast si v rámci testů vyzkoušelo sto lidí. Ve všech případech se vakcína dostala bezpečně do těla. Výzkum prokázal, že vakcína poskytuje stejnou ochranu jako běžně používané očkovací látky v injekcích. Testovaní dobrovolníci potvrdili, že metoda je opravdu bezbolestná. Někteří se však setkali s nežádoucími účinky jako zarudnutí kůže a svědění.

 

Portál BBC News vidí v tomto způsobu revoluci. Podle nich jde nejen o jednodušší způsob očkování, výhod je více. Náplasti mohou být po použití vyhozeny s běžným odpadem, protože se rozloží. Jelikož také není nutné je uchovávat v chladu, mohly by být použity v zemích třetího světa. Možné využití je pak i u očkování malých dětí, které se injekčních jehel bojí.

 

 

Ve Spojených státech je očkovací náplast proti chřipce už schválená k použití. Kdy ale tento objev dorazí do Česka, zatím není známé. "Naše nemocnice očkování proti chřipce podporuje a rýsuje-li se tedy snazší aplikace, tak je to jedině dobře," řekl mluvčí všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož.

sim TN.cz
Reklama