Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2016 08:54
Vůz jak od Fantomase

Budoucnost v dopravě. Vodíkové auto s neuvěřitelnou spotřebou

Zdroj: YouTube.com

Již za několik málo let by se mohl uskutečnit sen mnoha ekologů a fanoušků sci-fi. Mohli bychom totiž možná vyměnit benzín a naftu v autech za vodíkové bomby.

110

GALERIE: Nový automobil, který jezdí na vodík

Zdroj: Riversimple Movement Ltd UK

Nový automobil, který jezdí na vodík - 1

Hodnocení:

Britská firma Riversimple nedávno přišla se svým novým modelem auta Rasa, které jezdí výhradně na vodík.
Riverside Rasa není jen auto přátelské k životnímu prostředí, ale i velmi ekonomicky přátelské vůči spotřebě paliva. Na jedno natankování plné vodíkové nádrže, která obsáhne 1,5 kilogramu vodíku, ujede až 480 kilometrů. Jenom pro srovnání, v přepočtu na benzín by se spotřeba rovnala přibližně neuvěřitelnému 1,1 litru benzínu na 100 km. Auto neprodukuje žádné uhlíkové emise a jediné co vychází z výfuku, je voda. Vůz při brzdění dokonce přeměňuje až 70% kinetické energie na elektřinu.


Toto miniauto spojuje futuristický design s retro prvky do perfektní kombinace, která je korunována i vcelku přijatelnou výrobní cenou 100 000 liber, což je přibližně 3 400 000 Kč. Firma Riverside plánuje během letošního roku zapůjčit 20 modelů do vybraných britských měst, kde vzniknou vodíkové čerpací stanice. Bude tím testovat skutečné zapojení auta do normálního provozu a v roce 2018 plánuje ukázat skutečný produkční vůz pro veřejnost, kterého mají nejprve vzniknout 3 500 kusů.


Pokud vše půjde podle plánu, tak by toto futuristické auto mohlo být jedním z prvních kroků při řešení energetické krize pohonných hmot. A co vy? Přešli byste na vodíkové auto nebo nedáte na benzín dopustit?
 

TN.cz / zar