Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2016 08:54
Vůz jak od Fantomase

Budoucnost v dopravě. Vodíkové auto s neuvěřitelnou spotřebou

Zdroj: YouTube.com

Již za několik málo let by se mohl uskutečnit sen mnoha ekologů a fanoušků sci-fi. Mohli bychom totiž možná vyměnit benzín a naftu v autech za vodíkové bomby.

110

GALERIE: Nový automobil, který jezdí na vodík

Zdroj: Riversimple Movement Ltd UK

Nový automobil, který jezdí na vodík - 1

Hodnocení:

Britská firma Riversimple nedávno přišla se svým novým modelem auta Rasa, které jezdí výhradně na vodík.
Riverside Rasa není jen auto přátelské k životnímu prostředí, ale i velmi ekonomicky přátelské vůči spotřebě paliva. Na jedno natankování plné vodíkové nádrže, která obsáhne 1,5 kilogramu vodíku, ujede až 480 kilometrů. Jenom pro srovnání, v přepočtu na benzín by se spotřeba rovnala přibližně neuvěřitelnému 1,1 litru benzínu na 100 km. Auto neprodukuje žádné uhlíkové emise a jediné co vychází z výfuku, je voda. Vůz při brzdění dokonce přeměňuje až 70% kinetické energie na elektřinu.


Toto miniauto spojuje futuristický design s retro prvky do perfektní kombinace, která je korunována i vcelku přijatelnou výrobní cenou 100 000 liber, což je přibližně 3 400 000 Kč. Firma Riverside plánuje během letošního roku zapůjčit 20 modelů do vybraných britských měst, kde vzniknou vodíkové čerpací stanice. Bude tím testovat skutečné zapojení auta do normálního provozu a v roce 2018 plánuje ukázat skutečný produkční vůz pro veřejnost, kterého mají nejprve vzniknout 3 500 kusů.


Pokud vše půjde podle plánu, tak by toto futuristické auto mohlo být jedním z prvních kroků při řešení energetické krize pohonných hmot. A co vy? Přešli byste na vodíkové auto nebo nedáte na benzín dopustit?
 

TN.cz / zar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.2. | 14:35 Vlasta Pražák
2
Spalování a odpadní teplo sice neodpadne,ale výfuk bude bez smradu a taky ...
19.2. | 10:36 batchman
0
to je hnus, jedno kolik to zere do takove odporne krabice na kolech z babety ...
15.3. | 20:44 blazz8
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě tu ani nemáme elektromobily a už je má nahradit vodík? Stejně to jako každá novinka bude záležitost pro bohaté.No co, mě Škodovka z bazaru bohatě stačí
19.2. | 21:51 Rudolf Stepan
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ekologicky privetive...no, nevim, vyrobit vodik je energeticky vic nez narocne.
19.2. | 18:58 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
s policii je to problem už jsem ale o tom uvažoval když šla cena benzínu ke 40 korunám už jsem o tom přemýšlel muselo by se to skrýt do karoserie čož by asi nebyl problem jinak na první pohled nikdo nic nepozná jde o velikost cca dvoulitrové petky a sespotřebou jdete minimálně na pulku
19.2. | 18:56 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
na vodík se dá jezdit i dnes v opelu kadet 1.6 jsem měl vyroben podomácku výrobník vodíku střikovalo se to spolu s benzínem do karburátoru , i s benzínem proto protože to vyrábělo mín vodíku ale jezdil jsem za 3,4 litry v pohodě trochu se tomu věnovat asi by nebyl problém teda technickej s policii..
19.2. | 14:35 Vlasta Pražák
2
Náhlasit nevhodný komentář
Spalování a odpadní teplo sice neodpadne,ale výfuk bude bez smradu a taky odpadne katalyzátor,tedy dobrý.Ještě lepší že těžaři a vývozci ropy budou bez petrodolarů a arabáši najednou bez kšeftů.Taky nebudou eko katastrofy-havárie tankerů a požáry benzínek.Já to beru,séfe.
19.2. | 10:36 batchman
0
Náhlasit nevhodný komentář
to je hnus, jedno kolik to zere do takove odporne krabice na kolech z babety bych nevlezl, sry ale zas jednou povedeny britsky design :D