Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 13:39
Ohořelá těla

Požár v Londýně už má 30 obětí. Některá těla nepůjdou identifikovat

Zdroj: TV Nova

Při požáru výškového domu v Londýně zemřelo mnohem více lidí, než se původně předpokládalo. Velitel londýnské Metropolitní policie oznámil, že doufá, že konečná bilance nepřesáhne stovku. Potvrzeno je zatím 30 mrtvých. Hasiči oznámili, že prohledávání budovy bude postupovat velmi pomalu a některé oběti zřejmě nebude možné ani identifikovat.

Ohořelé trosky výškového domu stále doutnají. Budova je i třetí den po požáru velmi nebezpečná. "Hasiči potvrdili, že prohledat celý dům bude trvat několik dní a možná i týdnů," prohlásil londýnský starosta Sadiq Khan.

 

Úřady zároveň oznámily, že počet obětí vzrostl ze 17 na 30. Bilance bude ale ještě stoupat a dlouho nebude jasné, kolik těl se ve zničeném betonovém skeletu nachází. Hasiči upozorňují, že vzhledem k síle požáru nebude možné všechny identifikovat. Na speciálně zřízenou linku přitom stále volají lidé, kteří někoho pohřešují.

 

Volal tam i Ital Loris Trevisan, jehož dcera v domě žila. "Našla si v Londýně dobrou práci s dobrým platem. Naneštěstí na nás osud seslal tohle. Nevím, co mám ještě říct," odpovídal na dotazy novinářů zoufalý otec.

 

 

Tragédie, jejíž rozměry stále nejsou zcela jasné, vyvolává obrovský smutek. Nedaleko trosek domu vznikla stěna se vzkazy pro pozůstalé. Ta se rychle plní a lidé k ní přinášejí i květiny. Jsou na ní také fotografie pohřešovaných.

 

Vedle toho ale roste i hněv. Britové se ptají, kdo takto zoufale zanedbal protipožární ochranu. "Nařídila jsem veřejné vyšetřování pohromy. Musíme najít vysvětlení, dlužíme ho pozůstalým," sdělila britská premiérka Theresa Mayová. Úřady také zahajují co nejrychlejší prověrky všech podobných domů ve městě, jsou jich stovky.

Matěj Sviták/epa TN.cz