Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.5. 2017 16:02
tajná služba v akci

Buňka teroristů v Česku? Odhalili platbu Islámskému státu

Islámský stát - peníze
Zdroj: profimedia.cz
ilustrační foto

Tajné služby v loňském roce získaly poznatky, které se týkaly podezření z financování terorismu. Minimálně v jednom případě byl z Česka odeslán finanční obnos adresovaný tzv. Islámskému státu (IS). Píše se to ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda.

Materiál si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha dnes potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k IS.

 

"Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci," sdělil dnes Šticha.

 

 

BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

 

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

 

 

Za riziko zpráva o bezpečnosti označuje pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území. Podle dokumentu mají potenciál zvyšovat úroveň radikalizace ve společnosti, přispívat k šíření extremistických vlivů a vytvářet podhoubí pro terorismus.

 

Podle Štichy bylo loni zaznamenáno několik jednotlivců s radikálními postoji, kteří chtěli například založit uzavřené společenství uplatňující právo šaría. "Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Z bezpečnostního hlediska je ovšem nutné prostředí pečlivě monitorovat s cílem včas zachytit připadnou hrozbu radikalizace," doplnil Šticha.

 

 

Zpráva o bezpečnosti také zdůrazňuje, že v roce 2016 nebyly zaznamenány přípravy ke spáchání teroristického útoku na území Česka. Loňský rok byl počty útoků v Evropě mimořádný. Týkaly se Belgie, Turecka, Francie nebo Německa. Ke všem útokům se přihlásil IS.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.5. | 14:56 Bohumír Panuš
21
Sluníčkáři a dobroserové ale na každou svini se vaří voda.
17.5. | 18:52 Milos Trasimi
-4
Drzte huby.Víte stále prd.
18.5. | 08:59 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi, výsledkem spiknutí mimozemských civilizací seš ty. Pravděpodobně tě zaseli do mami Trasimi, když byla na jednom ze svých vesmírných výletů za šukáním pro prachy za hranicemi mléčné dráhy a nevzala si s sebou svého prasáka, teda sorry jako-pasáka. Prasák se jí teprve pak narodil.
18.5. | 04:02 hurvajz01
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tady je taky přetrasimováno
17.5. | 23:39 karl-z-bahnhofu
0
Náhlasit nevhodný komentář
Volím SPD !
17.5. | 22:05 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
ukazatel Všichni to vedi jen Čechům to taji.To bude asi nějaké konspirační spiknutí mimozemských civilizaci nebo nedej Bože veverek!!! Zoufalce.Jak ze se jmenuje tvá duševní choroba?
17.5. | 21:51 karl-z-bahnhofu
5
Náhlasit nevhodný komentář
Tadysídlí nejen buňka ale přímo kde co. Vláda to sem pašuje zatím po kusech ale o to jistěji. A přijde se na to náhodou, když se jeden devatenáctiletý k.oz.om.r.d pokusí znásilnit sestřičku ve službě přímo v nemocnici na Bulovce. A ten grázl už dokonce stihl dostat i naše občansví. Stropnický ven !
17.5. | 21:26 jkazatel
4
Náhlasit nevhodný komentář
Už jsem zažil uložení bomby na Hlavním nádraží v Praze. Byl to planý poplach, naštěstí, zatím. A v novinách ani slovo, ani ve zprávách. A že polská premiérka odmítla imigranty a žádného tam nepustí, to se nám také zatajuje.
17.5. | 21:12 Vladimír Frejlich
6
Náhlasit nevhodný komentář
Je třeba v české republice zakázat islám a bude po problému.
17.5. | 20:51 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Tomu může věřit leda naprostý blb!
17.5. | 20:49 Jan Sedlacek
6
Náhlasit nevhodný komentář
maxfox-15:37-- dnes v podvecer na Vaclavak ten kamion mohl klidne najet, krom slunickaru, Kalouskovcu, Sobotkovcu a ruznych zlodeju tam nikdo jiny nebyl. Slusni lide se dnes Vaclavaku vyhli oklikou.
17.5. | 18:52 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Drzte huby.Víte stále prd.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme