Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 21:08
noční bouřky

"Byl to hukot, koule jak fotbalový míč!": Češi popsali kulový blesk

Zdroj: TV Nova

Noční bouřky asi nejhůř odnesli obyvatelé Morkovic na Kroměřížsku. Obcí se podle svědků prohnal kulový blesk a spekuluje se i o tornádu. V jedné ulici je patnáct poškozených domů.

Všude, kam se podíváte, děravé střechy a zpocení pokrývači, kteří se snaží opravit škody po noční bouři. V Morkovicích se v pátek ráno nemluvilo o ničem jiném, než o kulovém blesku.

 

"Byl to hukot, koule jak fotbalový míč," popsal událost jeden z obyvatel Morkovic. "12 až 15 centimetrů žhavá koule," přidal se další.

 

Kulový blesk projel i domem pana Klimka. Výboj byl tak silný, že ohnul masivní železný stožár elektrického vedení. Žhavá koule po pár vteřinách zmizela, za sebou nechala patnáct poškozených domů. Obyvatelé Morkovic jsou přesvědčeni, že kromě kulového blesku se obcí prohnalo i tornádo, vítr byl tak silný, že bral celé střechy a odnesl je desítky metrů daleko.

 

 


"Já jsem spal, najednou rána a na střeše mi přistála sousedova střecha," vyprávěl reportérovi pan Kejnar. Měl obrovské štěstí, že noční bouři přežil ve zdraví. Metrový trám mu přistál hned vedle postele.

 

Lidé provizorně zakrývali díry plachtami, shazovali poničené tašky a odřezávali polámané trámy. Paní Tomková už na opravu neměla peníze a se slzami se musela smířit s tím, že ji čeká stěhování do azylového domu. "Už na to nemám," řekla na pokraji sil. Škody po noční bouři v Morkovicích se odhadují na miliony korun.

Josef Svoboda/ lud TN.cz