Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2017
Renata Vesecká

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně promluvila: Toto řekla o Kramném

Renata Vesecká a Petr Kramný
Zdroj: Mediafax

Renata Vesecká, která pět let vedla Nejvyšší státní zastupitelství poskytla rozhovor spolku Šalamoun. Prozradila v něm, jak se změnil její pohled na českou justici, když se z pozice nejvyšší státní zástupkyně přesunula do advokacie. Promluvila také o nejasnostech v kauze Petra Kramného.

Za zvlášť závažné považuje bývalá nejvyšší státní zástupkyně spekulace poukazující na údajnou manipulaci se snímky vzorků tkání srdcí zemřelých Moniky a Klárky.

 

Na ty už před časem upozornil spolek Šalamoun, který je přesvědčený o tom, že Petr Kramný nevraždil a snaží se jednomu z nejznámějších českých vězňů pomáhat. Policie zjistila, že s důkazy bylo skutečně manipulováno, údajně šlo ale jen o nedbalost znalců a nikoliv o trestný čin.

 

"Tam, kde se rozhoduje o letech života, je třeba absolutně ctít zákon. V době mého studia platilo, že deset vinných na svobodě je daleko horší než jeden nevinně odsouzený. Dnes se mi zdá, že je trend zcela opačný," řekla Vesecká k údajné manipulaci s důkazy.

 

 

 

Upozornila také, že u trestných činů by se v odsuzujícím rozsudku nikdy nemělo objevit, že sice soud přesně nezjistil, co se stalo, ale s největší pravděpodobností k tomu došlo takto.

 

Vyjádřila se také k trestním stíhání znalců, kteří ve svých posudcích zpochybňovali vinu Petra Kramného. "Někdy prohlášení státních zástupců ohledně postihu znalců v konkrétních kauzách připomíná odvetné a zastrašovací akce. Je to nastolený trend, který se možná leckomu líbí, avšak pouze do té doby, než se začne týkat jeho samotného," uvedla Vesecká.

 

 

 

Spolek Šalamoun poukázal na to, že soud přesně neurčil, kdy a jak konkrétně Kramný použil elektrický proud jako vražednou zbraň. "Jestliže není znám mechanismus, pak nemůže být ani úspěšně posouzeno zavinění jakožto podstatná součást jednání pachatele. Těžko si lze představit objektivní rozsudek za předpokladu dodržení všech základních zásad, pokud žádný z důkazů neobjasní způsob, jak byl následek spáchán," myslí si Vesecká.

 

Vesecká skončila na Nejvyšším státním zastupitelství na konci roku 2010. Od května následujícího roku se přesunula do advokacie. Přiznává, že její pohled na fungování justice se postupně změnil a státní zástupci a soudci by měli mít praxi i v odlišných justičních povoláních, kupříkladu v advokacii.

 

Současnému vedení státního zastupitelství vyčítá, že se snaží některé věci za každou cenu protlačit přes trestní řízení. "Bez ohledu na reálný výsledek, bez ohledu na puntičkářsky dodržený zákon. Někdy se zdá, že vzniká stát ve státě," dodala bývalá nejvyšší státní zástupkyně.
 

Ke kauze Kramný se vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, více v reportáži:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vražda v Egyptě! Poznali byste, kdo bude hrát hlavní roli Petra Kramného?

TO JE SÍLA: Muž, který usvědčil Kajínka se vyjádřil k jeho propuštění! Z jeho vzkazu mrazí

vbo TN.cz