Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2017
Renata Vesecká

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně promluvila: Toto řekla o Kramném

Renata Vesecká a Petr Kramný
Zdroj: Mediafax

Renata Vesecká, která pět let vedla Nejvyšší státní zastupitelství poskytla rozhovor spolku Šalamoun. Prozradila v něm, jak se změnil její pohled na českou justici, když se z pozice nejvyšší státní zástupkyně přesunula do advokacie. Promluvila také o nejasnostech v kauze Petra Kramného.

Za zvlášť závažné považuje bývalá nejvyšší státní zástupkyně spekulace poukazující na údajnou manipulaci se snímky vzorků tkání srdcí zemřelých Moniky a Klárky.

 

Na ty už před časem upozornil spolek Šalamoun, který je přesvědčený o tom, že Petr Kramný nevraždil a snaží se jednomu z nejznámějších českých vězňů pomáhat. Policie zjistila, že s důkazy bylo skutečně manipulováno, údajně šlo ale jen o nedbalost znalců a nikoliv o trestný čin.

 

"Tam, kde se rozhoduje o letech života, je třeba absolutně ctít zákon. V době mého studia platilo, že deset vinných na svobodě je daleko horší než jeden nevinně odsouzený. Dnes se mi zdá, že je trend zcela opačný," řekla Vesecká k údajné manipulaci s důkazy.

 

 

 

Upozornila také, že u trestných činů by se v odsuzujícím rozsudku nikdy nemělo objevit, že sice soud přesně nezjistil, co se stalo, ale s největší pravděpodobností k tomu došlo takto.

 

Vyjádřila se také k trestním stíhání znalců, kteří ve svých posudcích zpochybňovali vinu Petra Kramného. "Někdy prohlášení státních zástupců ohledně postihu znalců v konkrétních kauzách připomíná odvetné a zastrašovací akce. Je to nastolený trend, který se možná leckomu líbí, avšak pouze do té doby, než se začne týkat jeho samotného," uvedla Vesecká.

 

 

 

Spolek Šalamoun poukázal na to, že soud přesně neurčil, kdy a jak konkrétně Kramný použil elektrický proud jako vražednou zbraň. "Jestliže není znám mechanismus, pak nemůže být ani úspěšně posouzeno zavinění jakožto podstatná součást jednání pachatele. Těžko si lze představit objektivní rozsudek za předpokladu dodržení všech základních zásad, pokud žádný z důkazů neobjasní způsob, jak byl následek spáchán," myslí si Vesecká.

 

Vesecká skončila na Nejvyšším státním zastupitelství na konci roku 2010. Od května následujícího roku se přesunula do advokacie. Přiznává, že její pohled na fungování justice se postupně změnil a státní zástupci a soudci by měli mít praxi i v odlišných justičních povoláních, kupříkladu v advokacii.

 

Současnému vedení státního zastupitelství vyčítá, že se snaží některé věci za každou cenu protlačit přes trestní řízení. "Bez ohledu na reálný výsledek, bez ohledu na puntičkářsky dodržený zákon. Někdy se zdá, že vzniká stát ve státě," dodala bývalá nejvyšší státní zástupkyně.
 

Ke kauze Kramný se vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, více v reportáži:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vražda v Egyptě! Poznali byste, kdo bude hrát hlavní roli Petra Kramného?

TO JE SÍLA: Muž, který usvědčil Kajínka se vyjádřil k jeho propuštění! Z jeho vzkazu mrazí

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.7. | 15:24 Roman Skala
31
Žijeme v právním státě. Čím víc peněz, tím víc práva.
4.7. | 17:49 jhena
-15
dup dup dup áááááááááááááá dup dup ííííííííííííííííííí dup
22.7. | 00:24 Šášomil Krastovski
6
Náhlasit nevhodný komentář
Najednou mluví rozumně. Bohužel justiční mlýnek už semlel všechna lejna a upletl z nich bič.
17.7. | 21:13 Jiří Sataba
10
Náhlasit nevhodný komentář
Kramnýho měli nechat v Egyptě a netahat ho sem a věřte že buď by jej pustili nebo by dostal trest smrti a nebylo dohadů u nás a nepřiživovalo by se tolik vyžírků
5.7. | 16:17 jhena
-4
Náhlasit nevhodný komentář
už se perou, už se perou
5.7. | 14:23 tirpits
-10
Náhlasit nevhodný komentář
Bobule : Už jsem ti psal jednou, že obhajobu dostane i ten co je na videu jak vraždí . Ale ta obhajoba netvrdí že to neudělál ,na rozdíl od obhajoby Kramného která jasně tvrdí že to neudělál . Jo a kde se na tebe hrabe nějaká vědma s 15 či kolika exekucema .
5.7. | 14:15 bobule6
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tirpits ty jsi dobrý komediant ;- D pro tvou informaci, obhajoba je placena za to aby věřila slovům i 50x vraha. Koho chleba jíš. ...pana obhájce Richtera si hovádě neplatilo, proto nemusel hrát tu komedii a říkat do médií všechny ty stupidity jak čučolína. Kam se na tebe hrabe houpací koník :-)))
5.7. | 13:53 jhena
-12
Náhlasit nevhodný komentář
nejlepší na tom je, že za chvíli tu nastane virtuální rvačka a budou hadry a cucky lítat vzduchem hi hi hi, jestli se nepletu hi hi hi q(*_*)p
5.7. | 13:40 tirpits
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Bobule : Obhajoba trvá na tom že byli otráveni . No a proč by to tak nemohlo být ?A je jedno jestli schválně nebo náhodně .
5.7. | 13:28 tirpits
-10
Náhlasit nevhodný komentář
Bobule : A komu tyděláš stafáš . Te vědmě co naflakala dluhu že z toho blázní .
5.7. | 11:27 bobule6
12
Náhlasit nevhodný komentář
Odříkaného chleba největší krajíc. Taková degradace z nejvyšší st.zástupkyně je jen tuctový právník a teď káže vodu protože na vino už díky své hlouposti nemá .(státní zástupci a soudci by měli mít praxi kupříkladu v advokacii.) srandistka ;-D
5.7. | 11:18 bobule6
12
Náhlasit nevhodný komentář
RV spolu s exmin. spravedlnosti PN či tehdejším místopředs. Nejvyš. soudu PK, byli nařčení, že se chovají jako justiční mafie, protože podle názoru MB ovlivňovali některé případy. Kde byly tehdy ty její zákl.zásady? Ať si zamete před vl.prahem moralistka ;-o