Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2017
Co rozhodlo?

Kramný v cele, Nečesaný volný! Exsoudce řekl, jak je to možné

Nečesaný, Pavel Kučera, Kramný
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Nejvyšší soud rozhodl o dovolání Petra Kramného a Lukáše Nečesaného. Zatímco Kramného dovolání zamítl, rozsudek nad Nečesaným zrušil a Nečesaný čeká na svobodě na nový soud. Redakce TN.cz oslovila bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, aby obě usnesení Nejvyššího soudu porovnal.

Podle Pavla Kučery oba senáty, které případy posuzovaly, jsou složeny z kvalitních soudců, a oba senáty také svá rozhodnutí velmi dobře odůvodnily. Narazily ale na to, že Nejvyšší soud může rozhodnout o tom, že v rozsudku soudů nižší instance je extrémní nesoulad. To ale záleží na individuálním posouzením soudců.

 

"Právo je jedno, ale rozhodují o něm různí lidé. A rozhodují podle toho, jak to právo aplikují. V tom můžou být rozdíly," řekl TN.cz bývalý dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Podle něj bylo dovolání koncipováno jako mimořádný opravný prostředek a nemělo se stát prostředkem k přezkumu soudních rozhodnutí ve třetím stupni, ve kterém by odsouzený napadal skutkové zjištění.

 

To ale částečně změnil Ústavní soud, na což v usnesení o dovolání u Nečesaného odkazuje i Nejvyšší soud. "Na skutkovém zjištění se podílí nalézací a odvolací soud. Přesto, když se potom některé věci dostaly k Ústavnímu soudu, ten rozhodl, že zjevně nesprávná rozhodnutí, která se odvíjí od toho, že to skutkové zjištění nebylo provedeno správně, tak při extrémním nesouladu je ten přezkum (Nejvyšším soudem - pozn. red.) možný," vysvětluje Kučera.

 

 

"Senát, který rozhodoval o Kramném, měl za to, že to dokazování bylo úplné, že tam žádný extrémní nesoulad mezi těmi důkazy a tím, z čeho soud vyšel, není, takže to dovolání odmítl. Senát, který rozhodoval o Nečesaném, naopak ty extrémní nesoulady viděl téměř ve všem, dost nelítostně zkritizoval postup nalézacího a odvolacího soudu a ty předchozí rozsudky zrušil," řekl TN.cz Kučera.

 

Kučera se nechtěl pouštět do spekulací, jestli, pokud by případy řešily opačné senáty, by byl dnes Kramný na svobodě a Nečesaný ve vězení, souhlasí ale s tím, že by v takovýchto záležitostech nemělo hrát roli štěstí.

 

"Zrovna ten extrémní nesoulad je ale něco tak subjektivního, že to odstraníte velice, velice těžko. Dalo by se to eliminovat akorát změnou zákona, že by se mezi odvolací důvody ten přezkum skutku dostal. Bylo by to pak pro všechny senáty závazné, ale to by se z dovolání stal třetí stupeň přezkumu," dodal Kučera.

 

 

V obou případech se Kučera angažoval na straně zastánců neviny obou odsouzených, když poskytoval konzultace spolku Šalamoun, která se snaží Nečesanému i Kramnému pomáhat. Proto přiznal, že je obou případech podjatý.

 

"Já bych i v případě Kramného rozhodnutí zrušil, ale je to můj osobní názor, protože jsem podjatý, jelikož jsem o vině Kramného měl pochybnosti vždy," přiznal advokát, který byl 17 let místopředsedou Nejvyššího soudu.

 

Další šance pro Kramného? Ministr Pelikán odpověděl na interpelaci:

Zdroj: TV Nova

 

Před nástupem k Nejvyššímu soudu byl trestním soudcem Okresního soudu v Kladně a následně soudcem Krajského soudu v Ostravě. Z Nejvyššího soudu dnes sedmasedmdesátiletý Kučera odešel před sedmi lety, když se jeho jméno objevilo v souvislosti s kauzou tzv. "justiční mafie". Z ničeho ale nebyl obviněn a vrátil se do advokacie.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.5. | 07:22 Jusa123
21
Kauza Neč. s PK se nedá srovnávat,Neč.má výhodu že se jeho oběť ...
4.5. | 10:49 satanastatavas
-17
Buh ochranuj Kramneho!
4.5. | 21:31 satanastatavas
-12
Náhlasit nevhodný komentář
Ja myslim ze Kramny Jusa, predevsim kvalitne uspokojil tebe, ty nekvalitni Bosorko..Zceho bys zila, nebyt Kramnyho?? Ja o tebe pecovat taky furt nemuzu!
4.5. | 21:10 Jusa123
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby vychovala nekvalitní matka kvalitního syna ty dvě by žily.Protože nekvalitní matka vychovala zrůdu která vraždila musely zemřít,aby nekvalitní syn uspokojil svou nekvalitní matku.
4.5. | 20:52 satanastatavas
-11
Náhlasit nevhodný komentář
Jusa,kdyby Kramne zemrely tak podivne doma, v Cesku,,to by prece taky byla uspora penez za dovcu a pojistovna by curala zrovnatak!! Jusa, cim ty premejslis ? Srajtofli? Nevim,proc by mel jeste platit "nekvalitni rodine" ktera vychovala "Nekvalitni manzelku"!? At si rodinka ...
4.5. | 20:25 Jusa123
6
Náhlasit nevhodný komentář
Kramného svědek musel zemřít,jinak by neměla dovolená a práce s vraždami v Egyptě význam.Svědek by ho prozradil hned na místě a Kramný by se 100% do Čech nevrátil.On potřeboval ještě získat prachy,jenže to se nepodařilo a ještě musí platit rodině manželky.
4.5. | 19:22 satanastatavas
-9
Náhlasit nevhodný komentář
V Cesku seto odjakziva hemzilo ruznymi Janosiky, Janousky, Necesanyma Kozinama, Dalikama, proste lotry mensimy a vetsimy..A vzdy se nasly take obeti rezimu, cirkve, proste toho, kdo ma momentalne moc..Chudak Jan Hus, chudak Horakova?? chudak Karel Kryl a Chudak Kramny..
4.5. | 19:01 brta
0
Náhlasit nevhodný komentář
no a dementa Nečesaneho pravě ještě nekdo videl-kadeřnice ... a tren znerd si běha po čechach
4.5. | 18:38 domby
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kramnýho měl Panbíček ochránit před jeho vlastní nekvalitní matkou, která mu vše dovolila a vše mu u ní prošlo - proto myslel, že lhaní o otravě mu projde všude :)) ale nikdo kromě tupouška Satánka mu to nesežral
4.5. | 17:58 satanastatavas
-9
Náhlasit nevhodný komentář
God save the Kramny!
4.5. | 17:44 satanastatavas
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Jasne ze lze "Odsoudit vraha" treba jen na zaklade drbu a pomluv.Kdyz dukazy nejsou, tak se proste vytvori, dukazy, ikdyz jen "Neprime".Chce tojen mit prachy a moc.Kdo chce psa byt, hul si najde.Pravidlo v Cesku ne zrovna nove.Jusa, hele, nebyla tys pod posteli kdyz je Kramny ...
4.5. | 17:22 Jusa123
11
Náhlasit nevhodný komentář
I nepřímými důkazy jde usvědčit vraha a ještě lepší když se ten vrah usvědčí sám a to se stalo právě Kramnému.Je marné tu psát že ho nikdo neviděl vraždit,ani nemusel,jen pár vrahů může někdo usvědčit a on se usvědčil sám,tak proto ho všechny soudy odsoudili,ne proto že nebylo důkazů.