Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 12:56
Tragický konec

Čápi z jihu Čech přišli o poslední mládě. Smutní i v dalších hnízdech

Zdroj: TV Nova

Čapí pár, který hnízdí na střeše kostela v Dubném, přišel o poslední mládě. Bylo letošní sedmé. Na vině je nepřízeň počasí. Podobný osud ale zasáhl i další čapí hnízda po celé zemi.

Byl začátek dubna, když se v čapím hnízdě na kostele v Dubném objevila první čtyři vejce. Díky webkameře nad hnízdem zrození malých čápů sledovaly tisíce lidí. Jenže koncem měsíce přišel sníh a vrátila se zima. Všechna čtyři mláďata uhynula.

 

Místní, pro které jsou čápi symbolem obce, věřili, že to čapí pár nevzdá a vyvede další mladé. To se podařilo. Už koncem května byla v hnízdě další tři vejce a čapí máma z nich nespustila oči.

 

Když se vylíhla mláďata, v obci opět zavládla radost. Jenže ani ta netrvala dlouho. V polovině června přišel silný déšť a vítr. Dvě mláďata nepřežila, poslední přišlo o život koncem měsíce. Na vině bylo opět nepříznivé počasí.

 

 

A rozhodně to není ojedinělý případ. O mládě přišel i čapí pár, který už roky hnízdí na komíně v Chýnově u Tábora. I tahle dvojice, stejně jako ta v Dubném, odletí na podzim za sluncem bez svých potomků.

 

Podle odborníků převážná většina mláďat vylíhnutých v květnu až červnu nepřežije. Délka vyvedení po vylíhnutí jsou dva měsíce. Lidé by se rozhodně neměli snažit mláďata zachraňovat s zasahovat do chodu přírody.

Jiří Bydžovský/epa TN.cz