Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 3. 2018
kdy přesně zemřel

Čas smrti Jána Kuciaka: Policie selhala, zlobí se soudní lékaři

Slovenský novinář Ján Kuciak byl zavražděn
Zdroj: tvnoviny.sk
Slovenský novinář Ján Kuciak byl zavražděn

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar se stal terčem kritiky soudních lékařů kvůli případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Lékaři mu vyčítají, že policie selhala při ohledávání těla zavražděného žurnalisty.

Ohledání těl Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové prováděl podle slovenských médií patolog, který přednáší o histologii. Správně ale na místo měl být povolán soudní znalec, nebo soudní lékař.

 

"Je to tak, jako kdyby byl k chirurgickému zákroku přivolaný zubař. Tohle je věc, která se zkrátka nesmí stát. Soudní lékař na místě udělá úkony, které jsou nenahraditelné, prohlíží si místo činu ze širšího úhlu pohledu – řeší okolí, teplotu v interiéru, jak daleko od těla jsou radiátory (topení), které mohou mít vliv na určení doby smrti, nebo třeba to, co měly oběti na sobě,“ vypočítává soudní lékař a znalec Norbert Moravanský pro portál tvnoviny.sk.

 

111

GALERIE: Pohřeb Jána Kuciaka

Zdroj: TV Nova

Pohřeb Jána Kuciaka - 1

Hodnocení:

 

 

S tímto ale nesouhlasí policejní prezident Tibor Gašpar. "Nic o tom nevím. To znamená, že vám na to nedokážu odpovědět v tuto chvíli. Mají na to certifikát, licenci, nemyslím si, že by to tak bylo,“ reagoval na tuto skutečnost Gašpar. Pokud byla doba smrti určena špatně, může to policii výrazně zkomplikovat pátrání po vrahovi, nebo vrazích, pokud jich bylo více.

 

Policie totiž jako čas smrti uvádí dobu od pátečního poledne až do půlnoci. Matka Martiny si myslí, že k otřesnému činu mohlo dojít už dříve – telefon jí prý nebrali už od středy. "Pokud by to byla pravda – domlouvám si termín pro nahlédnutí do spisu – tak by to mohlo vyvolávat pochybnosti a profesionalitě vykonaných úkonů (na místě vraždy),“ říká zástupce pozůstalých Daniel Lipšic.

 

 

A k případu se nově vyjádřil také Boris Ťažký, předseda Slovenské soudnělékařské společnosti. "Na tiskové konferenci Tibora Gašpara zaznělo, že na prohlídku těl obětí trestného činu vraždy stačí lékař, který absolvuje několikahodinové školení organizované Úřadem pro dohled nad zdravotní péčí. Generál Gašpar také řekl, že někdy je ku prospěchu věci, když soudní lékař v procesním postavení soudního znalce není ovlivněný místem činu. S uvedeným tvrzení prezidenta policejního sboru kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za účelové omlouvání profesionálního selhání policie a dehonestaci lékařů. Přítomnost soudního lékaře na místě činu vraždy považujeme za nejvýše potřebnou a opodstatněnou logikou samotného vyšetřování,“ reaguje Ťažký.

 

hru TN.cz
Reklama