Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 11. 2017
Na policii kvůli hře

Čechy v Tunisku měli za teroristy! "Báli jsme se o život," přiznali

Zdroj: TV Nova

Hodně nepříjemné chvilky zažili čeští turisté v Tunisku. Místní tajná služba je považovala za teroristy a na několik hodin skončili na policejní služebně. Bezpečnostním složkám přišlo podezřelé jejich chování, hráli totiž geocaching, tedy hru při níž se pomocí GPS hledají schránky s ukrytými drobnostmi.

Na letošní dovolenou v Tunisku pan Nekvapil dlouho nezapomene. Místní ozbrojenci ho zatkli kvůli podezření z terorismu. "Měl jsem strach o život," popsal bezprostřední pocity po zatčení pan Nekvapil.

 

Okružní jízdu po místních pamětihodnostech okořenil hledáním skrytých schránek, které hráč najde pomocí GPS. Souřadnice zavedly českého hledače do hlubokého lesa, kde mu cestu zatarasila tajná policie.

 

Nikdo neukázal policejní odznak a pan Nekvapil byl přesvědčen, že jeho rodinu přepadli lupiči. Za chvíli ale na místo přijeli ozbrojení policisté. "Když přijeli ozbrojenci se samopaly, tak jsem si oddychl," potvrdil Nekvapil.

 

Museli odjet na policejní služebnu a čekal je několikahodinový výslech. Tunisko zažilo nedávno teroristické útoky a policie nemá pro geocaching příliš pochopení. Podivína, který kroužil s mobilem po lese, považovali za teroristu. Co je u nás běžné, může za hranicemi skončit vězením.

 

O tom se přesvědčili v minulosti například Martin Pezlar a Ivan Buchta. Čeští vývojáři strávili čtyři měsíce ve vazbě, protože v Řecku vyfotografovali vojenský objekt.

 

 

Ještě bizarnější bylo zadržení brněnských mořeplavců, kteří na katamaránu z PET lahví hodlali zdolat Středozemní moře. Pobřežní stráž je donutila zakotvit na Korsice. "Objevily se tam nějaké spekulace o tom, že se chceme přidat k džihádistům," uvedl jeden ze zadržených Albert Fikáček.

 

Jeden z posledních případů, který skončil v zahraničí vězením, se týká Markéty Všelichové a jejího přítele. Turecký soud je poslal na šest let za mříže kvůli členství v teroristické skupině.
 

Josef Svoboda / klma TN.cz