Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.10. 2017 15:45
kampaň mě taky

Jako dítě mě zneužili, šokovala Helena Houdová! A není jediná

Celebrity, které přiznaly sexuální obtěžování
Zdroj: Profimedia
I tyto celebrity mají své zkušenosti se sexuálním obtěžováním nebo znásilněním.

Hollywoodem stále otřásá aféra Harveyeho Weinsteina. Producent byl obviněn ze sexuálního obtěžování více než čtyřiceti slavnými herečkami. Jejich odvaha promluvit veřejně o tabuizovaném tématu inspirovala ženy po celém světě. Díky tomu vznikla na sociálních sítích kampaň MeToo (mě taky). Více než milion žen se během 48 hodin přiznalo, že byly sexuálně obtěžovány nebo napadeny.

Kampaň rozšířila herečka Alyssa Milano. Ta sdílela na svém twitterovém účtu hashtag #MeToo od své známé a vyzvala zneužívané ženy, aby udělaly totéž. "Pokud jste byly sexuálně obtěžovány nebo napadeny, napište ´mě taky´ jako odpověď na tento tweet," napsala herečka, aniž by tušila, co tím způsobí.

 

Během prvních 48 hodin hashtag sdílelo na Twitteru milion žen, některé se svými příběhy. Ty neváhaly sdílet ani slavné celebrity.

 

 

Kate Beckinsale, Cara Delevingne, Madonna, Rose McGowan, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, ty všechny a řada dalších kampaň podpořily, protože byly Harveyeho oběťmi.

 

"Během meetingu mi položil ruku na zadek a navrhl, abychom měli sex," uvedla Paltrow v médiích. Producenta odstrčila a odmítla. Vše poté vypověděla svému tehdejšímu příteli, Bradu Pittovi. Ten se tehdy kvůli tomu s Weinsteinem ostře pohádal.

 

Podobných příběhů je nespočet. Když se kampaň rozšířila celosvětově, ke zneužívání nebo obtěžování se začaly přiznávat i celebrity z řad českých.

 

"Jako dítě jsem byla sexuálně zneužita. Jako teenager jsem byla sexuálně obtěžována muži. Byla jsem využita jen tak pro něčí potěšení už jako dospělá žena, i když jsem řekla NE. Na ulici mě chytali za různé části těla bez mého svolení, přes zadek mě pláclo tolik cizích mužů, že to ani nejde spočítat. Pořád dokola někdo využíval mého těla a mé mysli,“ šokovala na svých sociálních sítích modelka Helena Houdová a není jediná.

 

"V dnešní době má každá druhá žena zkušenost se sexuálním obtěžováním, pokud ne přímo se znásilněním, takže ani já nejsem výjimkou,“ svěřila se herečka Kristýna Leichtová portálu iDnes již v minulosti.

 

Celebrity, které sdílí své příběhy, chtějí především podpořit ostatní ženy s podobnými problémy, aby o nich nemlčely. Sexuální obtěžování je velmi rozsáhlý problém, který je společností často zlehčován. Ženy, které se ocitnou v podobných situacích, se za ně často stydí a nikomu se nesvěří.

 

"Byla jsem dítě, které nemělo ani ponětí, že se takovéhle věci dějí. Kdyby nebylo mamky a já dala jenom na pohrdavé pohledy policistů a útrpný soucit okolí, uvěřila bych tomu, že na vině jsem vlastně já,“ dodala Leichtová.

 

 

Kampaň #MeToo rozjela před deseti lety Tarana Burke z New Yorku, která chtěla poukázat na tuto problematiku. "Chtěla bych, aby všechny ty zneužité ženy věděly, že v tom nejsou samy. Já to zažila. Jsem v tom s nimi a chápu to. Všechny v tom jsme s nimi," zní její zpověď, kterou šíří v médiích.

 

V naší galerii se můžete podívat, které celebrity veřejně přiznaly, že byly sexuálně zneužívány nebo obtěžovány.

 

116

GALERIE: Celebrity, které přiznaly sexuální obtěžování

Zdroj: Profimedia

Alyssa Milano

Herečka ze seriálu Čarodějky ani netušila, jak se její výzva rozšíří.

Hodnocení:

kik TN.cz