Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2016 21:59
národní pouť

Češi a ateisté? Na poutní mši na Velehradě dorazilo 23 000 lidí!

Zdroj: TV Nova

Poutní mše na Velehradě se dnes zúčastnilo 23 tisíc lidí. Národní pouť byla součástí vrcholících oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tématem byla mimo jiné pravda, milosrdenství a pokora.

Anketa

Jste věřící?

Hlasovalo 1013 lidí.
K pravdě, milosrdenství a pokoře dnes vyzval poutníky kardinál Dominik Duka během svého kázání při poutní mši na Velehradě. Vyzdvihl také významné historické okolnosti související s cyrilometodějskými slavnostmi a také historický a církevní význam tohoto poutního místa. Velehrad označil jako místo, kde se od počátku setkává moc se silou pokorného ducha. Národní pouť byla součástí vrcholících oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dorazilo přes 23.000 poutníků.

 

Kardinál Duka poutníkům připomněl důležitost místa, kde se nacházejí. "Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda, či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout," uvedl ve svém kázání Duka. Vyzdvihl také význam samotné pravdy, kterou člověk nevlastní, ale hledá a která je mu na konci darována.

 

 

"Odmítáme však hlasatele, kteří mají každý svou pravdu, kteří hlásají, že pravda vlastně neexistuje a v okamžiku, kdy vy se ozvete, tak jsou to jen oni, kdo má pravdu a začnou vás častovat nadávkami a všemi způsoby se pokouší vás umlčet," pronesl kardinál.

 

Ve svém kázání připomněl také významné historické milníky spjaté s křesťanstvím a osobnostmi slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Poukázal v této souvislosti na důležitou roli křtu Bořivoje a svaté Ludmily na Velké Moravě.

 

 

"Právě tento křest se stává podstatou státnosti, která přešla po zániku Velké Moravy do Prahy, jak píše pražský biskup Daniel I., když žádá královskou korunu pro knížete Vladislava. Podobné argumenty použil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, když žádá císařskou korunu pro krále Přemysla Otakara II.," připomněl kardinál.

 

Poukázal přitom na to, že slovo křest vychází z latinského crux - kříž, na kterém se setkává Bůh s člověkem, naše lidství skrze Ježíše Krista, který sestoupil z nebe a vystupuje vzhůru k nebi.

 

 

"Horizontální směr zleva doprava nás učí pravé lásce a přátelství k druhému člověku. To nás naučil Ježíš Kristus, který dává svůj život za nás za všechny. To jsou principy, na kterých stojí naše civilizace, naše lidská důstojnost a rovnost. Ne závist a nenávist, pohrdání a nadřazenost. Naopak zde jsou kořeny naší humanity a demokracie," uzavřel Duka.

 

Mše na Velehradě
Zdroj: ČTK Mše na Velehradě

 

Nádvoří baziliky dnes bylo zcela zaplněno. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je setkání na Velehradě příležitostí připomenout si křesťanské hodnoty. "Právě tady při této pouti si chceme sáhnout k duchovním kořenům. Jsem rád, že díky této atmosféře se tady vytvářejí vztahy, a to nejen mezi lidmi, kteří chodí do kostela, ale i dalšími příchozími. Moje přání je, aby kousek toho donesli do svých rodin, působišť, pracovišť, do svého sousedství. Pak si myslím, že bude více důvodů k naději při pohledu do budoucnosti," řekl dnes Graubner.

 

 

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka si mši letos nenechalo ujít více než 23.000 poutníků, o něco více než loni. Přispělo k tomu i příjemné počasí, loni byli poutníci vystaveni tropickým teplotám. Dalších více než 15.000 lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.7. | 16:32 shade23
17
Spousta lidí věří v Boha, ale církve mají plné zuby. K víře není třeba žádná ...
5.7. | 17:12 tonny44
-4
Nějak jsou mi poutníci u prddele...prostě je mrddám...
29.6. | 08:20 Jana Dostálová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to je jen asi 5% těch co píší při sčítání lidu a do průzkumů, že jsou katolíci. Není to tak pokrytecký pane autore? S demonstranty je to podobné.
6.7. | 08:50 hajnej53
4
Náhlasit nevhodný komentář
Pro Vecny Remcal: ale už to, že na Boha a pod nevěříš, je vlastně druh víry!
6.7. | 08:27 Jan Vanicek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Presne tady se poznaji ti "kovani"kterym vira v boha,ale take vira v neco jineho nez veri "oni"lezi v zaludku.Kazdy si muze verit ve sveho boha,at je to Kristus a nebo Lenin jenom to nesmi nutit ostatnim.
6.7. | 00:21 yjy
3
Náhlasit nevhodný komentář
Diktaturu proletariátu chtějí zaměnit za diktaturu klerikariátu©Já.. Žádné kázání o lásce k lidem, ale Bububu a Blebleble na pár voveček, aby nevystupovaly z brázdy..
6.7. | 00:18 yjy
7
Náhlasit nevhodný komentář
10 000 000 / 23 000 Míň, než komunistů.. Prázdné kostely Podpapa©Já vykukuje z každé popelnice Jde jim jen o světskou moc, do fšeho se snaží kecat a světský majetek, jak denně dokazují zprávy o soudních žalobách.. MILIJÓNY zprzněných chlapců.. MILIJARDY pro vlastní blahobyt zpronevěřených peněz..
5.7. | 19:47 roko-lanek
3
Náhlasit nevhodný komentář
23 000 z 10 milionu.
5.7. | 19:40 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Britove kritizui tlusteho Duku..Za jednoho ze zpátečnických starých mužů z východní Evropy označil ve svém komentáři k papeži Františkovi a jeho postoji v migrační krizi komentátor britského listu The Independent kardinála Dominika Duku.
5.7. | 18:38 Bohumír Panuš
11
Náhlasit nevhodný komentář
Já si myslím, že většina těch lidí se tam jde podívat i s dětmi jako na pouť a ze zvědavosti.
5.7. | 18:37 satanastatavas
5
Náhlasit nevhodný komentář
23 000 vericich..Co to je? A zrovna na Morave kde je Panbickarstvi jeste dost rozsirene..At to skusi usporadat treba na Milesovce nebo v Chanove, pak uvidime ty "davy"!
5.7. | 17:12 tonny44
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Nějak jsou mi poutníci u prddele...prostě je mrddám...