Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 6. 2018
nesprávné používání

Češi často dělají při grilování základní chybu. Může je stát život

S teplým počasím začala grilovací sezóna a podle statistik více než půl milionu Čechů používá při grilování plynové grily. Problém ale je, že spousta lidí vůbec netuší, jak správně takové grily používat nebo skladovat, a to pak může mít katastrofální následky.

Grilovací sezóna je tady a kromě masa jdou na dračku i propanbutanové lahve. Zákazníci je kupují především na gril nebo vaření na zahradě. "My jsme to poznali u našeho dodavatele poměrně citelně. Je tam nárůst někde kolem patnácti, dvaceti procent," sdělil majitel skladu s technickými plyny Jiří Sehnal.

 

V Česku používá plyn z tlakových lahví přes půl milionu lidí. Málokdo ale ví, jak s plynovými lahvemi správně zacházet a jak je skladovat. "Nedoporučujeme skladovat lahve na přímém slunci, nesmějí se skladovat v podzemních prostorách, v suterénu, protože propanbutan je těžší než vzduch," varuje mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

 

 

Při koupi je důležitá vizuální kontrola, lahev nesmí být poničená nebo zkorodovaná. Na ventilu má být plomba a revize tlakové lahve nesmí být starší deseti let. Pokud nebudete vařit nebo grilovat, dbejte na to, abyste alespoň na tlakové lahvi zavřeli ventil.

 

 

A nejde o žádná planá varování. I nejmenší z prodávaných propanbutanových lahví při nedodržení základních bezpečnostních pravidel dokáže napáchat pořádnou paseku. Dvoukilogramová bomba může snadno explodovat. A přesně to se stalo i v lednu ve Smržovce na Jablonecku.

 

"Přišla šílená rána. V první chvíli jsem myslela, že spadlo letadlo na barák. Velkej dým, kouř, začaly praskat zdi," řekla tehdy paní Jaroslava, kterou museli z domu evakuovat. Podle hasičů soused odmontoval ventil na tlakové lahvi, unikající plyn pak zapálila svíčka, a neštěstí bylo na světě

Martin Kočárek/ lud TN.cz
Reklama