Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2016 16:47
Tresty ve školách

Češi chtějí, aby učitelé bili jejich děti. Odborník nesouhlasí

Facka
Zdroj: Thinkstockphotos
Fyzické tresty na školách

Rodiče by souhlasili s tím, aby učitelé bili jejich děti. Vyplynulo to z ankety na webu TN.cz. Pro obnovení fyzických trestů na školách se vyjádřilo přes 93 % čtenářů webu TN.cz. Že by facka leccos vyřešila, prohlásil ve středu také prezident Miloš Zeman. Dětský psycholog Václav Mertin ale s fyzickými tresty nesouhlasí.

Prezident Miloš Zeman zase rozvířil celospolečenskou debatu. Při návštěvě Libereckého kraje se vyslovil pro to, aby na českých školách měli učitelé možnost trestat děti fyzickými tresty. "Taková dobře mířená facka leccos vyřeší," řekl ve středu Zeman.

 

Sám soudí na základě osobních zkušeností. "Moje maminka byla učitelka na základní škole. Měla pro změnu vařečku. A tou vařečkou, kterou si nosila z domova, plácala děti po zadku. Včetně mě, protože mě také asi dva roky učila," vzpomínal Zeman.

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením přiměřených fyzických trestů na školách, jak navrhuje prezident Zeman?

Hlasovalo 19837 lidí.

 

S tím souhlasí také čtenáři webu TN.cz. Od středečního odpoledne do čtvrtečního poledne se pro zavedení fyzických trestů vyslovilo 7 000 respondentů. Proti fyzickým trestům byla přibližně jen pětistovka čtenářů TN.cz. Zeman reagoval na případ dlouhodobě šikanované učitelky na Střední průmyslové škole v Praze Na Třebešíně, která v lednu zemřela. Šokující videa s šikanou se objevila na internetu v únoru. Magistrát ve středu odvolal ředitele školy, kde k šikaně kantorky docházelo.
Dětský psycholog Václav Mertin je ale jiného názoru.

 

 

"Psychologie ve svých výzkumech neukázala, že mlátit někoho, a to ani trestat, zvyšuje efektivitu vzdělávacího procesu nebo zlepšuje kázeň," uvedl Mertin pro TN.cz. "Před dvěma sty lety se běžně mlátily ženy, ale prostě vývoj jde kupředu a my se nemůžeme tvářit, že furt jsme ve středověku," dodal. Podle Mertina bychom měli hledat jiné způsoby, jak docílit toho, aby děti dávaly pozor a chovaly se slušně.

 

"Není to tak, že by si psychologie myslela, že bychom se k dětem měli klanět a neměli bychom je nijak omezovat. To není pravda," vysvětluje Mertin. Podle něj si naopak musíme vymezit velmi přísný rámec toho, co dítě, respektive žák, smějí dělat. Na zvládání problémů jako šikana existují podle Mertina jiné metody.

 

Toto zažívala jedna studentka SPŠ Na Třebešíně:

 

"Úplně nejdůležitější je prevence. Nečekat, až se něco stane, ale předcházet problémům," popisuje Mertin. "Je potřeba důsledně vymáhat pravidla. Důležitý je ale i dobrý a vstřícný vztah učitelů k žákům. Důležité je i prostředí ve škole," říká Mertin. Podle něj mají malé školy a malé třídy obecně menší potíže s chováním žáků. "Důležité je nestrkat hlavu do písku a jednat už při prvních náznacích problémů. Tomu se říká řízení třídy," vysvětluje.

 

 

V případě iniciátora šikany učitelky profesorky pražské průmyslovky by Zeman postupoval tvrdě a mladíka zavřel do diagnostického ústavu. Psycholog Mertin je ale pro jiný přístup. "Měli by nést následky svých činů. Ale trojkou z chování se nic nenaučí. Měli by se něco naučit a měli by to nějak odčinit. Měli by odpracovat 150 hodin prací ve prospěch školy nebo by měli chodit do domova důchodců předčítat důchodcům knížky a povídat si s nimi. Aby to na ně dopadlo v jejich volném čase," nabízí psycholog možnosti, jak studenty potrestat.

 

 

Jako první zakázalo tělesné tresty na školách v roce 1783 Polsko. Zákaz v současnosti platí ve všech Evropských zemích. Velká část evropských států přistoupila k zákazu fyzických trestů také v rodinách. Jako první v roce 1979 Švédsko, následované dalšími skandinávskými zeměmi a Rakouskem. Vyjma Slovenska k zákazu už přistoupily všechny sousední státy.

 

Naopak fyzické tresty na školách jsou povoleny v některých státech USA, kde zákaz není řešen na federální úrovni, ale na úrovni jednotlivých států. Tělesné tresty zůstaly povoleny ve jižanských státech. Povoleny jsou také v části Indie, v Malajsii nebo v Singapuru.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Chlapec šikanoval spolužáky! Drobná dívka si s ním poradila neskutečným způsobem

ŠOKUJÍCÍ VIDEO: Skrytá kamera odhalila, jak pečovatelka bije nemocnou seniorku

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.2. | 16:53 risiki
63
Já nevím jak ostatní, ale mě když učitel chytnul za vlasy u spánku a vytáhl me ...
25.2. | 21:36 Dany CZ
-30
MOJE DÍTĚ BÍT NIKDO NEBUDE!!!! NATO NEMÁ PRÁVO!!! TOMU ŘEKNU AŤ TOMU UČITELOVI ...
25.3. | 07:46 Lucie Borková
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dneska se na to udělá tým "odborníků", pak nějaký dobře placený projekt, hodně lidí se na tom přiživí a stejně to nic nevyřeší, jen další vyhazování peněz z rozpočtu. Za nás by si toto nikdo nedovolil (a to nejsem žádný dinosaurus), dostal by od učitele a pak ještě doma, a bylo by ...
21.3. | 13:29 fialila
2
Náhlasit nevhodný komentář
Žádná facka by úctu rodičům, nebo učitelům respekt nepřinesla. Dítěti je potřeba se věnovat celoročně a hlavně s ním mluvit,mluvit,mluvit. Tam kde dají rodiče místo své pozornosti dítěti peníze, či ho nechají hodiny surfovat po internetu, aniž by věděli jaké stránky navštěvuje,tam ani to fackování..
28.2. | 07:24 Adéla Hanáková
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Nenechala bych NIKOHO aby bil moje děti. Učitelé už vůbec ne. Od výchovy jsou rodiče.
27.2. | 14:22 sigr
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dany CZ , Dany CZ Ty jsi prostě BIG ŠULÍN..
26.2. | 20:43 lada48
4
Náhlasit nevhodný komentář
26.2. | 16:52 Dany CZ - Ty nejsi troll, Ty jsi prostě de**il.
26.2. | 16:52 Dany CZ
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem troll vy šulini......, fakt na všechno naletíte a na všechno reagujete....
26.2. | 15:51 Lenka Votrubová
18
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz se bude ve skole resit sikana s rodicem ditete, ktere sikanuje sve spoluzaky, rodic si jde jeste stezovat, ze jejich milacek to nemohl byt. Tak kde jsme? Rodice vychovavaji parchanty.
26.2. | 15:49 Lenka Votrubová
8
Náhlasit nevhodný komentář
Mlatit? Nemlatit? Kdyz padne pohlavek, je to jen dukaz, ze se ditete ucitel neboji. Takovy trest je nutny jen pokud je zak drzy a vulgarni vuci uciteli. Ucitel ma ucit. Ano. Ale jak ma ucit, kdyz zaci nedavaj pozor? Jak ma donutit zaky, aby ho neignorovali a nemeli z neho jen legraci?
26.2. | 15:45 Lenka Votrubová
13
Náhlasit nevhodný komentář
Nejvetsi vinu nesou rodice, kteri na sve deti nemaji cas a nemaji zajem na tom, aby bylo radne vychovano. Spoustu rodicu si mysli, ze jejich deti jsou genialni a je pro ne nesmysl, ze by neco provedly. Pritom ani nevi, jaci jejich deti vlastne jsou.
26.2. | 10:14 stepankova5
-16
Náhlasit nevhodný komentář
Myslite,ze tim se neco vyresi? Proste ho vyhodit ze tridy, aby nemel obecenstvo. Pouzit moc a silu na diteti byt jakkoliv stare je neschopnost ucitele deti zaujmout.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme