Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 9. 2017
foto+video české rekordy

Češi jako kulturní národ. Tohle jsou kulturní NEJ Česka!

Zdroj: TN.cz

Kultura je jedním z neopomenutelných pilířů každého národa. A zdá se, že Češi mají kulturní pilíře pevné. Pojďte se podívat na česká kulturní NEJ!

Nejstarším českým kinem je pražské kino Lucerna. To bylo slavnostně otevřeno už 3. prosince roku 1909. Za takřka 108 let provozu se v něm odpromítaly desetitisíce filmů a do sedadel usedly milióny diváků. V současnosti hlavní kinosál disponuje 453 místy k sezení a je nejnavštěvovanějším klasickým biografem v Česku.

 

Největším tuzemským kinem je pak Velké kino ve Zlíně. Funkcionalistickou stavbu nechala na zlínském náměstí Práce vystavět firma Baťa už v roce 1932. Původní kapacita promítacího sálu převyšovala dva a půl tisíce míst. Současná kapacita je sice jen 1010 míst, přesto je i tak tento kinosál největším v republice.

 

Loni ale muselo být kino kvůli svému špatnému technickému stavu uzavřeno: "Nebezpečí, že by tato budova hned spadla, tu samozřejmě není. Nicméně závěr statického posudku je naprosto jednoznačný," řekl tehdy k uzavření kina mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Chvíli této památkově chráněné budově hrozila i demolice, nakonec se ale zdá, že ji město přece jen zrekonstruuje a rekordní kino tak bude opět chloubou Zlína.

 

133

GALERIE: Kulturní NEJ Česka

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Kino Lucerna - 1

Hodnocení:

 

Největším přírodním hledištěm u nás je amfiteátr v Plzni-Lochotíně. Ten je pod správou plzeňské zoo a po nedávné rekonstrukci se do něj vejde 17 tisíc diváků. V minulosti amfiteátr sloužil jako letní kino, konaly se zde i filmové festivaly. "Vyhlášené byly třeba premiéry filmů Slunce, seno a pár facek nebo Limonádový Joe, to se tady vždy sešlo až 25 tisíc lidí," popisuje tiskový mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

 

Kromě promítání filmů slouží amfiteátr různým vzdělávacím programům i hudební produkci. Dříve hostil například koncerty vážné hudby, legendární Portu nebo slavné Alexandrovce. Za poslední dobu pak Martin Vobruba vyzdvihuje zejména koncert kapely Lucie, studentské Majálesy nebo hudební festival Metalfest.

 

 

Nejvýznamnějším českým divadlem je bezesporu Národní divadlo v Praze. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v naší zemi a neméně významnou je i divadelní scéna uvnitř budovy. Historická budova na pražské Národní třídě je obecně považována za první divadelní scénu České republiky. Je profilovým domem instituce Národního divadla, která dnes čítá čtyři budovy a čtyři soubory. Zhlédnout v něm můžete představení Opery, Činohry a Baletu.

 

Nejstarší divadelní budovou u nás je brněnské divadlo Reduta, které je zmiňováno již roku 1608. Reduta je součástí Národního divadla v Brně a sídlí na Zelném trhu. V prosinci roku 1767 zde dokonce koncertoval malý Wolfgang Amadeus Mozart.

 

 

Asi nikoho nepřekvapí, že největším českým muzeem je Národní muzeum v centru Prahy. To disponuje ve svých sbírkách v několika budovách celkem až 20 miliony předměty. V současné době prochází Historická budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí rekonstrukcí. Ta trvá už takřka dva a půl roku, dokončena má být v říjnu roku 2018. Zajímavostí rekonstrukce je, že při obnově venkovních omítek zůstanou zachovány stopy po sovětských střelách ze srpna roku 1968.

 

Naopak nejmenším muzeem v České republice je Muzeum Křenovská váha v západočeských Křenovech. Muzeum získalo svůj název díky původnímu účelu budovy, ve které sídlí. Ta totiž dříve sloužila jako zemědělská váha. Výstavní plocha muzea činí pouhých 4,2 metrů čtverečních a vystaveno na ní je přes 50 různých typů vah a dalších předmětů, které určitým způsobem s vážením souvisí.

 

 

Nejstarší muzeum u nás je Slezské zemské muzeum v Opavě. Založeno bylo už roku 1814. Po Národním muzeu v Praze a Moravském zemském muzeu v Brně se jedná o třetí největší instituci svého druhu v České republice. Muzeum shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, včetně živých rostlin a živočichů. Sbírky jsou zaměřeny zejména na území historického Slezska, severní a severovýchodní Moravy.

 

Největší a zároveň nejstarší naší knihovou je Národní knihovna v pražském Klementinu. Její historie sahá až do 14. století a v jejích sbírkách se nachází takřka 7 milionů knih a spisů. Knihovna sídlí v historické budově jezuitských kolejí na Starém Městě, kromě toho ale disponuje i rozsáhlým depozitářem v pražské Hostivaři.

 

 

A na závěr ještě jedna kulturní rarita, a sice nejstarší kolotoč. Ten stojí na pražské Letenské pláni nedaleko Národního technického muzea. Jedná se o nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě, jeho zhotovení se datuje přibližně do roku 1892.

 

Unikátem jsou figuríny koní, které nejsou vyřezávané ze dřeva, ale vyplněné slámou a pokryté pravou koňskou kůží. Koní různých velikostí je v kolotoči celkem 19, původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř z nich. Jízdu kolotoče doprovázela muzika z orchestrionu, ten ale bohužel ukradli zloději v roce 1994. Nyní ale už za něj má Národní technické muzeum náhradu. Kolotoč plánuje opravit a opět uvést do provozu pro veřejnost.

TN.cz/Jakub Deml