Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2016 10:10
selhání tajné služby

Češi se vydali do Libanonu pro informace, padli ale do léčky!

Únos v Libanonu - Alí Fajád
Zdroj: Policie ČR/ Profimedia.cz

Za únosem pětice Čechů v Libanonu stojí podle všeho místní tajná služba, která chtěla dostat z České republiky Alího Fajáda. Připravila proto léčku, které se chytla i Vojenská zpravodajská služba v Praze.

Únos Čechů v Libanonu byl pečlivě připravovanou akcí libanonské tajné služby, která usilovala o návrat jednoho ze svých krajanů a člena tajné služby Alího Fajáda. Ten byl tou dobou v rukách českých soudů, které rozhodovali o jeho předání do Spojených států. Deníku Právo to potvrdil důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.

Reklama

Češi se do Libanonu vydali v červenci na popud právě Libanonců, kteří nabízeli informace o jiném uneseném Čechovi, Pavlu Hrůzovi. Ten zmizel o několik měsíců dříve v Libyi.

Podívejte se na reportáž ze včerejších Televizních novin

"Objevil se tam člověk, který za peníze nabízel možnost dostat se k novým poznatkům o našem člověku v Libyi s tím, že je potřeba odjet do Libanonu, kde čeká možný kontakt. Naše civilní rozvědka to odmítla, ale Vojenské zpravodajství se chytilo,“ řekl zdroj Práva.

 

 

Právě tady selhala komunikace mezi tajnými složkami, kvůli které se celý případ tak dramaticky zvrtnul. Vojenští zpravodajci totiž na rozdíl od české civilní rozvědky (ÚZSI) vůbec netušili, že pro jejich kolegy z Libanonu pracuje i Fajád, kterého zadržela na žádost Američanů česká zásahová jednotka a že celý výlet by mohl být pečlivě připravenou pastí, jak svého muže získat zpátky.

 

Civilní rozvědka ale z nějakých důvodů mlčela a kolegy z Vojenského zpravodajství na nic neupozornila. "Přitom zároveň velmi dobře věděli, že tam (vojenští zpravodajci) posílají svého důstojníka, protože ta akce se s nimi koordinovala,“ potvrdil zdroj.

 

 

Celý případ musí pořádně prověřit členové ÚOOZ, kteří budou kromě jiného zjišťovat i to, proč Češi skončili v pasti a jestli to nebylo úmyslné.

 

Návrat pěti unesených Čechů zpět do rodné země očekávají policejní složky do konce tohoto týdne. Už ve středu pro ně ale vyšle ministerstvo zahraničí speciál, který bude mít na palubě i zdravotníky a policisty.
 

lud TN.cz
Reklama