Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2016 10:29
Unesení Češi

Češi, kteří zmizeli v Libanonu, jsou v pořádku a na svobodě!

Únos v Libanonu
Zdroj: Policie ČR/ Thinkstockphotos

Pětice Čechů, kteří vloni v červenci zmizeli v Libanonu, byla v pondělí večer nalezena. Podle ministerstva zahraničí jsou na svobodě a v pořádku! Spekulovalo se, že je unesli neznámí pachatelé kvůli Libanonci, kterého zadržují české úřady.

"Ministerstvo zahraničních věcí vítá zprávu, že naši občané jsou živí a podle našich informací i v uspokojivém zdravotním stavu," řekla TV Nova mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

 

"Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek instruoval Zastupitelský úřad v Bejrútu, aby podnikl veškeré kroky k zajištění co nejrychlejšího návratu těchto českých občanů do vlasti. České úřady v co nejbližší době vypraví do Libanonu letecký speciál, který přepraví české občany zpátky do České republiky," dodala mluvčí ministerstva

 

Vzhledem k vyšetřování Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu se k případu nebude dále vyjadřovat. Podrobnosti o tom, kde se pohřešovaní Češi našli, zatím ministerstvo nemá.

 

 

"Zpráva ministerstva zahraničí o nalezení pětice Čechů mě potěšila. Jsem rád, že jsou naživu. Nyní musí být dopraveni do České republiky," sdělil ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kdy z Prahy odletí pro pětici Čechů letecký speciál, není zatím jasné. "Předpokládáme, že by to mělo být v co nejkratší době. Neumím teď odhadnout, jestli to bude zítra ráno nebo během zítřejšího dne," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.


15

GALERIE: Češi, kteří zmizeli v Libanonu, jsou na svobodě

Zdroj: Policie ČR

Češi, kteří zmizeli v Libanonu, jsou na svobodě - 1

Hodnocení:


 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům v ománském Maskatu řekl, že věří v návrat Čechů z Libanonu "v řádu dnů". Podle něj je nutné, aby na palubě leteckého speciálu byli přítomni i policisté z ÚOOZ a psychologové. "Je třeba si uvědomit, že ti čeští občané byli pět měsíců mimo a určitě to vyžaduje přístup odborníků," řekl ministr.

 

Pětice Čechů zmizela loni 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

 

 

Podle webu Neovlivní.cz z dostupných informací vyplývá, že se zmizelí Češi neocitli na svobodě díky záchranné operaci s použitím násilí. Byli prý propuštěni na základě vyjednávání, přičemž klíčovou roli v tom sehrála tuzemská vojenská zpravodajská služba, tvrdí web.


 

V médiích se v souvislosti se zmizením Čechů spekulovalo o tom, že mohlo souviset s Libanoncem Alím Fajádem, který je v česku držen ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Česko Spojené státy.

vbo tn.cz / ČTK