Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 6. 2017
přehled zemí

Češi mají krátké prázdniny! Jinde si užívají volna déle! PŘEHLED

Rodinná dovolená
Zdroj: Profimedia
České děti mají jedny z nejkratších prázdnin v Evropě (ilustrační foto)

Každý, kdo jel někdy na dovolenou autem, ví, jak dokáže začátek a konec školních prázdnin zkomplikovat dopravu. Je proto dobré vědět, na který termín v jednotlivých evropských zemích připadají. Přehled sestavil Ústřední automotoklub (ÚAMK).

Čeští školáci si letní prázdniny užijí od 1. července do 1. září, ne ve všechn evropských zemích ale mají žáci volno stejně. Někde ho mají daleko delší, jinde zase výrazně kratší.

 

Podobně jako Češi mají letní prázdniny také v Belgii, Irsku a Polsku. Nejdříve se mohou začít radovat z letního volna děti základních škol v Bulharsku. a v Irsku. Prázdniny tam startují už poslední květnový den. Zhruba tříměsíční volno čeká také na Italy, Lotyše, Malťany a Rumuny. To školáci a studenti středních škol v Bavorsku si budou muset počkat až do 29. července, prázdniny jim však budou končit až 11. září.

 

S letními školními prázdninami se pojí i hlavní sezóna dovolených. Z Výběrového šetření cestovního ruchu provedeného Českým statistickým úřadem vyplývá, že v loňském roce uskutečnili Češi na 4,2milionů zahraničních cest spojených s minimálně 4 přenocováními.

 

Termíny letních prázdnin v evropských zemích

 

 

Vyráželi hlavně ve třetím čtvrtletí (tedy v červenci až září), to uskutečnili zhruba 2,5 milionů cest. Nejnavštěvovanější destinací bylo Chorvatsko, následují Slovensko, Itálie, Rakousko a Řecko. Na cestu spojenou s maximálně třemi noclehy vyrazilo dalších 1,3 milionů Čechů, z toho 355 tisíc ve třetím čtvrtletí. Jednalo se hlavně o Slovensko, Rakousko a Německo.

 

Upřesnění termínů letní prázdnin ve vybraných zemích

 

Na silnicích a dálnicích bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi bude třeba počítat v období začátku i konce školních prázdnin.

 

 

"Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, je tak dobré pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde typicky může doprava váznout, a tedy připravit si záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

 

"Z pohledu letního cestování můžeme za nejrizikovější dny považovat pátky a soboty. Již tradičně je absolutně nejhorší cestovat do zahraničí 28. až 30. července. V tuto dobu začínají prázdniny v nejlidnatějších německých spolkových zemích, a proto očekáváme dopravní kolaps téměř všech tras do letních destinací v Evropě," předpovídá Petr Vomáčka z ÚAMK.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam se dětmi na prázdniny? Za pohádkami do Telče!
Jak si užít prázdniny bláznivě a naplno?

mom TN.cz