Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2017 14:53
kam se letos chystáte?

Češi mají o letošní dovolené jasno! Opomíjejí ale důležitou věc

Dovolená
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Chystáte se letos do zahraničí, nebo zůstanete v Česku?

Již několikátý rok po sobě budou trávit Češi dovolenou v tuzemsku. V Česku jich chce o prázdninách zůstat 85 %, jen 15 % Čechů se chystá vycestovat do zahraničí. Při svých cestách ale zapomínají na jednu důležitou věc, která je může přijít hodně draho.

Většina Čechů letos plánuje cestovat po vlastech českých. Hodlají za to nejčastěji utratit do 20 tisíc korun. Ti, kteří pojedou do zahraničí, ale i trojnásobek. Vyplývá to z celorepublikového průzkumu pro společnost Fair Credit.

 

K moři se letos chystá o 48 % více rodin s dětmi než v loňském roce. Nejčastěji se chystají do Chorvatska a Itálie. Na cestu je ale nutné se předem řádně připravit. Chybět nesmí kompletní cestovní pojištění, platný doklad dítěte ani vybavená lékárnička.

Anketa

Kam se letos chystáte na dovolenou?

Hlasovalo 13921 lidí.

 

Na co si dát při cestování s dětmi pozor

Cestovat s dětmi lze dle pediatrů již od 3 měsíců, kdy má dítě za sebou první povinné očkování. "Kvůli širokému spektru nákaz, na které lze při cestování narazit, se však do 2 let věku dítěte doporučuje volit spíše destinace, jež jsou podnebím a životním stylem blízké střední Evropě. Ideální jsou tak evropské destinace, rodiče se ale nemusejí bát vzít dítě ani na Kanárské ostrovy nebo jiné evropské ostrovy. Návštěvu exotických zemí by pak měli rodiče menších dětí dobře zvážit," říká praktický lékař pro děti a dorost Stanislav Spurný.

 

 

Ze stejného důvodu doporučuje volit spíše charterové lety. "Zatímco linkové lety využívá pro cestování velké množství národností, v charterovém letu cestující obvykle potkávají pouze své krajany. Riziko vystavení dítěte nějakému exotickému viru je tak mnohem menší. Charterové lety z Čech navíc létají do většiny oblíbených dovolenkových destinací," komentuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

 

15

GALERIE: Jak budou Češi letos trávit dovolenou?

Zdroj: FairCredit

Kolik dovolených plánujeme letos mít?

Hodnocení:

 

Pro klidný průběh dovolené a snadnější možnosti řešení případných problémů je nezbytné včasné sjednání odpovídajícího pojištění. "Cestovní pojištění pro děti by mělo být složeno z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti za škody. Na odpovědnost za škodu lidé často zapomínají, nicméně tato složka je nesmírně důležitá. Chrání rodiče v případě, že dítě způsobí někomu úraz nebo rozbije či poškodí cizí majetek," vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

 

Důležité je rovněž zajištění platných dokladů dítěte. "Dnes musí mít vlastní doklady i malý kojenec, zapsání dítěte do občanského průkazu rodiče již nestačí. Při cestování do většiny evropských zemí je tudíž nutné sjednat dítěti vlastní občanku, při cestách do vzdálenějších destinací pak potřebuje pas," upozorňuje Tůma. "Vyřízení dokladů může trvat až 30 dní, je tedy vhodné myslet na to s dostatečným předstihem," dodává Tůma.

mom TN.cz