Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 22:16
národ chovatelů

Češi mazlíčky rozmazlují: Tohle vše jim dopřávají, stojí to miliardy!

Zdroj: TV Nova

Češi utratí každý rok za péči o domácí mazlíčky (hlavně psy a kočky) dvě miliardy korun. Pokud ale započítáme i psí hotely, kosmetické salony, doplňky pro psy a kočky, speciální stravu nebo masáže, ročně za zvířecí členy rodiny vynaloží Češi 12 miliard. V Evropě patříme k chovatelské špičce.

Pes a kočka nejsou jen nejlepšími přáteli člověka, jsou často i členy rodiny a Češi se o ně jako takové s láskou starají. Majitelé své mazlíčky milují a nebojí se sáhnout hluboko do peněženky.

 

"Nejčastěji co děláme, tak je zejména prevence," sdělil veterinář Marek Galbinec. "Kompletní geriatrický profil, biochemie, vyšetření hormonů štítné žlázy, komplexní hematologické vyšetření, vyšetření moči, vyšetření dutiny hrudní - vychází v současné době 1980 korun," dodal pro představu.

 

Pokud majitel chce, může nechat svého mazlíčka pořádně veterinářem prohlédnout a předejít nemoci. Veterináři odstraňují i zvířecí nádory - za to majitel zaplatí okolo deseti tisíc korun. Že Češi své čtyřnohé mazlíčky opravdu milují, dokazují i čísla.

 

 

"Za péči o domácí zvířata vynaložíme zhruba dvě miliardy korun ročně. Do těchto výdajů jsou zahrnuty všechny služby, tedy veterinární péče, ale např. i psí kosmetické salóny nebo psí hotely," sdělila Petra Báčová z Českého statistického úřadu.Když připočteme i náklady na pořízení zvířete, krmivo a další potřeby, dostaneme se k sumě vyšší než 12 miliard korun ročně. Z této částky si pro sebe část ukousnou i speciální hotely. Psí mazlíčci v nich mají masáže i svůj luxusní pelíšek. "Každý pejsek má svůj vlastní pokoj, cena se účtuje za den v průměru okolo 460 - 520 korun," řekla majitelka jednoho ze psích hotelů Petra Kuncová.

 

Češi ale svým mazlíčkům dopřávají i školky, kde po obědě pouštějí pejskům ke spánku ukolébavku. A tak jako lidé, i jejich mazlíčci si mohou užívat v salonech luxusní koupele nebo dokonce lakování nehtů.

Nikol Kudrnáčová/lud TN.cz