Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2017 15:19
výsledky výzkumu

Češi a očkování proti chřipce: Zbytečnost, nebo dobrá prevence?

Očkování
Zdroj: Mediafax
Očkování, ilustrační foto

O očkování proti chřipce je mezi lidmi v Česku zájem především mezi seniory. Očkovat se občas nechá 27 procent obyvatel, kteří věří doporučení lékaře. Převážná část lidí však očkování nevěří (41 %) nebo ho považují za zbytečné vzhledem ke své osobě (36 %). Dokazují to údaje společnosti GfK, která průzkum provedla.

Chřipka patří mezi frekventované onemocnění v období podzimu. "Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a kloubů. Kulminace chřipky v České republice probíhá většinou v období od ledna do března. Pro mnohé je toto onemocnění bráno jako banální, ale počet každoročních úmrtí, tomu nenasvědčuje. Prevencí je samozřejmě zdravý životní styl, pohyb, otužování a také vitamíny," říká RNDr. Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu v GfK.

 

Anketa

Necháváte se očkovat proti chřipce?

Hlasovalo 4046 lidí.

 

Podle údajů společnost GfK se 27 procent lidí nechává očkovat proti chřipce (z toho 16 procent pravidelně každý rok a 11 procent nepravidelně). O očkování mají větší zájem ženy. Se zvyšujícím se věkem stoupá i počet lidí, kteří se nechávají očkovat - nejvíce se očkují lidé ve věku  od 60 do 69 let, a to v 25 procentech případů.

 

Z hlediska regionů se nejméně lidí nechává očkovat v Praze a Ústeckém kraji. Ze srovnání Čech a Moravy vyplývá větší pravidelná vakcinace proti chřipce v Čechách než na Moravě.
Někteří Češi (41 procent) nevěří očkování proti chřipce a jako argument uvádí, že jim očkování proti této nemoci nijak nepomůže. Pro 36 procent lidí je vakcinace zbytečná, protože se jim prý toto onemocnění prozatím vyhýbá.

 

 

V 17 procentech případů se lidé nepovažují za rizikovou skupinu, a proto očkování proti chřipce nevyhledávají. Jako další důvody, proč se nenechat očkovat proti chřipce, některým lidem vadí vysoká cena za vakcinaci, nebo mají s očkováním špatné zkušenosti. 

 

Lidé, kteří se nechávají očkovat, dají často na radu lékaře. Téměř polovina respondentů věří, že je očkování proti chřipce ochrání. Ve 20 procentech případů lidé věří, že jim očkování pomůže, aby nenakazili svoji rodinu. Jako další důvody, proč se nechat očkovat, Češi uváděli, že se považují za rizikovou skupinu, a také dobrou zkušenost s vakcinací.

 

 

Zákeřnost chřipky a nejohroženější skupiny

Více jak polovina respondentů si myslí, že chřipka je nebezpečná díky tomu, že oslabuje organismus, a u téměř poloviny dotázaných panoval názor, že způsobuje zdravotní komplikace. Jako další důvody ohrožení chřipkou lidé uváděli nebezpečí nákazy ostatních členů rodiny, nebo možnost úmrtí.

 

"Za nejrizikovější skupinu pro preventivní očkování považují Češi osoby starší 65 let. Druhou nejrizikovější skupinou jsou malé děti (45 procent). Dalšími skupinami, které jsou nejvíce ohroženi, jsou podle české populace lidé pracující ve zdravotnictví či v zařízeních pro seniory, ale také osoby s chronickým zánětem dýchacích cest, nebo pacienti se srdečními chorobami," uzavírá Barbora Večerková.

ham TN.cz
Reklama