Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 2. 2018
Vedeme i v kouření

Češi patří k nejtlustším v EU! Máte také nadváhu? KALKULAČKA

Zdroj: TV Nova

Češi patří k nejtlustším národům v Evropě. Ze statistik vyplývá, že se situace nelepší, spíše naopak - za poslední roky se procento obézních lidí v Česku jen zvýšilo. Nelichotivý žebříček "vedeme" také v kouření.

Populace v Česku stárne, i přesto ale patříme mezi mladší země Evropské unie - průměrný věk je u nás 41,5 roku. Nejstarší obyvatelstvo má Německo (45,8 roku) a Itálie (45,5 roku). Vyplývá to z rozsáhlé ročenky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 

Nejhůře jsou na tom Češi ve srovnání s Evropou, co se týče životního stylu. S nadváhou se potýká přes 63 procent mužů a 48 procent žen v Česku, celá pětina obyvatel pak trpí obezitou. Více tlustých mužů má pouze Chorvatsko, Malta a Řecko, ženy jsou za Lotyšskem, Estonskem, Maltou a Británií.


Máte také problém s nadváhou či obezitou? Spočítejte si to na kalkulačce webu doma.cz!

 

Na čele jsou Češi také v dalším nelichotivém žebříčku - patříme k nejvášnivějším kuřákům v Evropě. Denně kouří 7,1 procenta Čechů, příležitostně 28,7 procenta. Statistiky ale vycházejí z dat z roku 2014, kdy ještě neplatil protikuřácký zákon. Odborníci proto doufají ve zlepšení.

 

Naopak pozitivní výsledky má Česko ve statistikách úmrtnosti kojenců. Zároveň nejsou Češi příliš ohroženi chudobou a sociálním vyloučením. Týká se 13,3 procenta obyvatel, zatímco unijní průměr činí 23,5 procenta. Nejhůře jsou na tom Bulhaři (40 procent) a Rumuni (39 procent).

 

 

Nižší než průměr Evropské unie je také kriminalita v Česku. Počtem vězňů naopak tuzemsko patří ke špičce. Češi se nemusí stydět ani za své vzdělání - se 70,9 procenty se řadíme na první místo v podílu osob se středoškolským vzděláním ukončením maturitou nebo jinou zkouškou. Podílem vysokoškoláků se Česko dostalo na 24. místo.

 

ČSÚ srovnával údaje z Česka a zemí Evropské unie ve třinácti tematických kategoriích. Celou ročenku najdete zde.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Obezita u dětí: jde jim o život! Jak ho zachránit?

ODHALENO: Nejvíce Čechů umírá v únoru! Důvod vás překvapí

Globální epidemie pomalu ničí celý svět: Předpověď na rok 2030 je děsivá!

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama