Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.8. 2017 15:11
anketa

Češi podporují trest smrti! Měl by být podle vás znovu zaveden?

Trest smrti
Zdroj: Profimedia
Měl by být v Česku znovu zaveden trest smrti? (ilustrační foto)

Nesouhlas s trestem smrti je nyní v Česku nejsilnější za posledních zhruba 25 let, proti zavedení poprav se staví 38 procent lidí. Vyplývá to květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Většina Čechů ale trest smrti stále podporuje, pro popravy je více než polovina lidí.

Trest smrti byl v Československu zrušen v roce 1990 po pádu komunistické totality. CVVM od roku 1992 v průzkumech zjišťuje, jaká část obyvatelstva republiky by byla pro znovuzavedení trestu smrti, nebo proti němu. Podíl zastánců poprav od té doby vytrvale převažuje nad podílem odpůrců, ale rozdíl velikostí obou táborů se postupně zmenšuje.

Anketa

Byli byste pro zavedení trestu smrti?

Hlasovalo 13603 lidí.

 

V roce 1992 podporovalo trest smrti 76 procent lidí a pouze 13 procent bylo proti. Letos již bylo pro existenci trestu smrti jen 53 procent obyvatel Česka, kdežto proti popravám se stavělo 38 procent dotázaných. Menší podporu má trest smrti u vysokoškolsky vzdělaných nebo nábožensky orientovaných lidí, větší například mezi příznivci krajních politických stran a starších lidí.

 

14

GALERIE: Trest smrti

Trest smrti v ČR

Hodnocení:

 

 

CVVM zjišťovalo také s jakými argumenty pro, nebo proti existenci trestu smrti lidé nejčastěji souhlasí. Z výroků pro trest smrti souhlasilo nejvíce dotázaných - zhruba dvě třetiny - se třemi argumenty. Prvním je, že takový trest přináší zadostiučinění obětem a pozůstalým. Druhý argument uvádí, že bez trestu smrti stát ve věznicích zbytečně živí z daní nenapravitelné zločince, a podle třetího argumentu je poprava přiměřený trest za nejtěžší zločiny.

 

Velká část dotázaných - téměř tři čtvrtiny - ale také souhlasí se dvěma argumenty proti trestu smrti. Podle většiny lidí je vážnou námitkou proti zavedení poprav riziko justičního omylu, tedy odsouzení nevinného. Druhým podporovaným výrokem je, že trest smrti by mohl být zneužit.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.6. | 12:07 Jusa123
26
Jsem pro aby byl zaveden trest smrti. Vrazi se budou víc bát a rozmyslí si než ...
13.6. | 11:37 passerby1
-12
Nesmysl, u nás by byl zneužívám k odstranění nepohodlných lidí.
4.10. | 07:27 Jan Sedlacek
1
Náhlasit nevhodný komentář
11:03 - x x ---- chcípají CIGÁNI, Češi umírají, blbečku !!!
14.6. | 15:42 ralkan
10
Náhlasit nevhodný komentář
Ano, a ty nejhorší lidi pověsit...zní to nehumálně, ale toho čeho je někdo schopen, to je mnohem horší.
13.6. | 22:15 fantozzi602
9
Náhlasit nevhodný komentář
vcera bylo pozde
13.6. | 20:21 Radek Trnovec
0
Náhlasit nevhodný komentář
Trasímku zkurvysýýnkůů no já vím kdo jsi.Pořádný blbec a zkurvysýýnekk kterého porodila kurrva z Řecka a tu kurvuu naprcall kanibal a kozomrrdd z Bruneje a pak vzniklo toto pakoo,jako jsi ty.
13.6. | 19:27 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Můžete v tom pokračovat nikdo v tom nebrání.Bye bye.
13.6. | 19:26 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
To je sice hezké Trnovec ale kdo jsem a odkud jsem tak potom ti je absolutní prd.A pokud te baví ze sebe dělat blbeho Čecha jsem rad ze ses dokázal přizpůsobit Skalovi a tudiz jste dva blbci k pohledání.
13.6. | 18:48 Radek Trnovec
-1
Náhlasit nevhodný komentář
A to víš že se pozná Romane :-) Protože to Trasímek zkurvysýýnekk je opravdu mulomrd,ovcojebec a s osly souloží,to jediné přiznal ten zmmrdd!!!
13.6. | 18:46 Radek Trnovec
0
Náhlasit nevhodný komentář
LIDÉ ČTĚTE!!!Trasímek zzkurrvyysýýnekk má vystudovanou anstronomii (nevím co tím myslel) pak antropologii a archeologii :-D :-D :-D A pracuje prý v Anglii :-D :-D :-D Aspoň to tady psal v neděli.Nevím proč ale asi se chtěl vypovídat,chudáček ;-)
13.6. | 18:31 Radek Trnovec
2
Náhlasit nevhodný komentář
Všímáte si lidé jak Trasímek zkurvysýýnekk má naučené věty typu Altaj a Češi a jak neví co tak píše o prcáání matek.a.prcáníí fotrů?Asi to v jeho.kmenu tak funguje.Co,Trasímku Zkurvysýýnkůů???
13.6. | 18:22 Radek Trnovec
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasímku zkurvysýýnkůů a zase se chytla rybka na udičku,có?Ty jsi ale potěr a né rybka.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme