Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 10:01
letní hrozby

Češi se na dovolené bojí nejvíc ze všech Evropanů! Čeho? ANKETA

Dovolená - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Čeho se Češi na dovolené bojí nejvíc? (ilustrační foto)

Teroristická hrozba je nejvýznamnějším kritériem Čechů při výběru zahraniční dovolené. Naopak nejméně se obávají přírodních katastrof. Výběr dovolené ovlivňuje také cena a klima. Vyplývá to z průzkumu společnosti Europ Assistance.

Rizika teroristického útoku se výrazně více obávají starší ročníky dovolenkářů. Češi mají na tomto poli větší obavy než zbytek Evropanů. Podle globálního průzkumu Europ Assistance Holiday Barometr 2017 zvažuje ve zbytku Evropy toto riziko 48 % lidí.

Anketa

Jaké riziko zvažujete při výběru letní dovolené nejvíc?

Hlasovalo 438 lidí.

 

"Češi se naučili poměrně důsledně pojišťovat své zdraví. Na zdravotní rizika myslí více než zbytek Evropy. Ačkoli dovolenou aktivně tráví jen čtvrtina z nich, více než 80 % si pojištění před cestou sjedná," popisuje situaci Michal Egert z Europ Assistance.

 

 

Jaká rizika zvažujete při výběru letní dovolené?

 

"Obavy z teroristických útoků se v uplynulé sezóně promítly do návyků při cestách na dovolenou. Do popředí zájmu turistů se dostala dovolená v tuzemsku, Řecku, Španělsku, Itálii a Bulharsku," říká Iveta Hamarneh, vedoucí Katedry ekonomiky cestovního ruchu Vysoké školy obchodní v Praze.

 

 

Loni došlo k propadu zájmu u destinací poznamenaných teroristickými útoky a politickým neklidem, letos ale mezi nejprodávanější letecké zájezdy opět patří i Egypt a Tunisko.

 

Češi dají při výběru dovolené také na doporučení svých známých a přátel. Dobré reference jsou pro ně podstatnější než možnosti kulturního či sportovního vyžití v místě dovolené. 51 % Čechů tvrdí, že se na dovolené spíše obejdou bez připojení k internetu či signálu. Evropané se obecně snaží na dovolené "vypnout" a téměř 68 % neřeší vůbec nic pracovního, každý pátý ale občas vyřídí nezbytný pracovní e-mail třeba i z pláže.

 

 

U 9 z 10 Čechů rozhoduje při výběru dovolené klima a cena. "Důležitým faktorem je pro Čechy i turistická infrastruktura a také dostupnost lokality. Zvažují, kolik času jim zabere cesta a jak bude náročná. Vlastním vozem se alespoň na jednu dovolenou letos chystá 72 % Čechů. Pojištění vozu před cestou však řeší jen čtvrtina," popisuje výsledky průzkumu Egert.

mom TN.cz