Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 11. 2017
Kamery i čtení e-mailů

Češi si stěžují na sledování v práci. Firmám hrozí tučné pokuty!

Manažerka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Inspektoráty práce mohou od července zaměstnavatele pokutovat za šmírování na pracovišti. A kontroly, na které se inspektoři vydávají, ukazují, že stížnosti Čechů na to, že je na každém kroku sleduje kamera nebo že jim nadřízení čtou e-maily, nejsou z velké části vymyšlené.

Dokazují to statistiky inspektorátů práce - z 75 kontrol totiž v 58 případech opravdu vyšlo najevo, že firma zaměstnance kontroluje už přespříliš.


Na vlastní kůži to podle Lidových novin zažila například padesátiletá Dagmara, která dvacet let pracuje jako pokladní v Praze. V létě se totiž najednou od šéfa dozvěděla, že zboží markuje příliš pomalu a moc často chodí na záchod.


A důkaz? Záznam z průmyslové kamery, která byla přímo namířená na Dagmařinu židli. To se ale nesmí a firmě tak teď hrozí za soustavné šmírování tučná pokuta až do milionu korun.Jiří Macíček z centrálního inspektorátu práce předpokládá, že kontrol tohoto typu bude ještě přibývat, protože "šmírovací" technika je stále dostupnější.


Za čárou nejsou jen kamery namířené na pracovní místa, ale také přílišná kontrola elektronické korespondence na pracovišti. Zatímco kontriola toho, s kým si zaměstnanci píšou, je v pořádku, čtení celých e-mailů v pořádku rozhodně není. A i tady hrozí pokuta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tohle (ne)podepíšu! Víme, jak má vypadat pracovní smlouva
Profil na sociální síti. Víte, kdy vás připraví o skvělé zaměstnání?

pez TN.cz
Reklama