Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 22:09
statistika

Češi to přehání s alkoholem! Máte s pitím problémy? OTESTUJTE SE

Zdroj: TV Nova

Češi, a to jak dospělí, tak i děti, pijí nadmíru alkohol, a Česká republika je proto na předních místech evropského žebříčku spotřeby alkoholu. Podle Českého statistického úřadu za pivo, víno a lihoviny utratí každý Čech zhruba 600 korun měsíčně. Je to skoro 8krát více, než kolik dá například za vzdělávání.

Spotřeba alkoholu je v České republice opravdu vysoká. Až 15 % dospělých ho pije pravidelně, a to téměř denně. Muži ho vypijí o 20 procent více než ženy. Podle posledních průzkumů oproti tomu trvale abstinuje jen 2,5 % dospělých.

 

Lidé se často odkazují na to, že pití alkoholu v rozumné míře je vlastně zdravé, podle ministerstva zdravotnictví by ale podobné informace měli brát s rezervou.

 

"Nemůžeme dále mlčet a musíme reagovat na množící se články a mediální výstupy, které informují o významné prospěšnosti nebo dokonce léčivém působení alkoholu. Prosím čtěme tato sdělení s rezervou, ke které nás vybízí zdravý rozum," vyzvala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

 

 

Podle odborníků totiž není správné doporučovat pravidelné užívání alkoholu. Poškozují si tím zdraví, má to sociální dopady na konzumenta a jeho blízké, často s tím souvisí i finanční problémy, ztráta zaměstnání a rodiny, nebo nárůst kriminality. Varovné je pak pití u dětí.

 

Z šestnáctiletých Čechů alkohol zkusilo 96 procent dotázaných a šokující je i to, že alespoň jednou týdně pije pravidelně 5 procent jedenáctiletých a 7 procent třináctiletých dětí.


Máte problémy s pitím? Otestujte se!

 

Existuje několik varovných signálů, že vám začíná pití alkoholu přerůstat přes hlavu. Na webu alkoholik.cz, který se zabývá prevencí závislosti na alkoholickcýh nápojích, upozorňují, že pokud si kladně odpovíte alespoň na jednu z těchto otázek, měli byste problém začít řešit a vyhledat pomoc odborníka:

 

Měli jste někdy pocit, že byste měli své pití omezit, či s ním přestat úplně?

Cítili jste se někdy zahanbeni tím, že vás někdo kritizoval za vaše pití?

Cítili jste se kvůli pití někdy provinile?

Dali jste si někdy po ránu drink, abyste překonali kocovinu či abyste se uvolnili?

 

Podrobný test, který vám řekne, jak na tom s alkoholem jste, najdete ZDE.

 

Problémy s alkoholem se vyznačují také tím, že po něm míváte výpadky paměti, pijete tajně, jste při pití agresivní, pijete hned po ránu či vám trvá stále déle, než se opijete.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zrádný alkohol! Tloustne se po něm víc, než ze sladkostí

Lži a mýty o alkoholu

DÉMON ALKOHOL: Které české hvězdy dopadly nejhůře?

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.4. | 17:11 Tony
8
Je ve světě známo že Češi chlastají první ligu.U nás se zapíjí vše.Chlastají ...
24.4. | 21:35 pichav
-5
☝ SKORO DENNE TU PISI !!!! ZE CESI JSOU OZRALA PRASATA !!!! NIC VIC !!!! 99,9% ...
25.4. | 11:15 Roman Skala
0
Náhlasit nevhodný komentář
Doufám, že transoceánská loď bude před potopením mimo signál. Jdu Trasimiho rozpíchanou Woodoo postavičku naspat do děravé loďky.
25.4. | 11:10 Roman Skala
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem pro úplný zákaz konzumace alkoholu v restauračních zařízeních!
25.4. | 09:55 Přemysl Švec
-1
Náhlasit nevhodný komentář
je ve světě známo že Češi chlastají nejvíce
25.4. | 07:11 zacotomame
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ale jo, ať si každej chlastá a hulí jak chce. Aspoň je pak o čem psát. Ožralci mlátěj důchodce, opilci za volantem zabíjej děti na přechodech a rodiny nemaj co žrát, bo si prachy prohulej a prochlastaj.
25.4. | 07:06 zacotomame
3
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi, žvaň si jak chceš, špíno, tady tě má každej na háku. A nezapomeň si hlídat záda, zahraniční dělníku
25.4. | 06:13 pater11
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ja snim osobne problem nemam, ale on ma problem semnou hiiii.
25.4. | 01:24 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tvrdší sankce za alkohol za volantem jsou v Německu až od více než 1 promile. Tak si nechte ty mravokárné kecy a nechte lidi se alespoň trochu bavit! Vždyť v tom českém hnoji se už lidi neumějí ani přirozeně smát.
25.4. | 01:20 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Je to má věc, kolik vypiju, chutná mi to, až mi to chutnat nebude, asi to pít nebudu. A jinak informace pro všechny ty bojovníky proti alkoholu a trapné abstinenty. V Německu se pivo může pít od 16 let. Za volantem pak mohu od 21 let mít 0,5 promile úplně beztrestně.
25.4. | 01:17 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Zakázali dětem sladkosti v bufetech, zakázali kouřit v hospodách a teď se jim nelíbí i že si dáváme alkohol a pivo. Sám vypiji 6-8 bas bavorského pšeničného a bez piva si ani život nedovedu představit. To nám chtějí zakázat i pít? Hnus a ne demokracie.
24.4. | 23:09 jhena
0
Náhlasit nevhodný komentář
už schází do ůplně spokojenosti jen se otestovat, zda náhodou nemá člověk průjem
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme