Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2016 21:18
Spotřebitelské půjčky

Češi to umějí lépe s penězi, přibývá ale lidí s více exekucemi

Zdroj: TV Nova

Čechy dohánějí dluhy ze spotřebitelských půjček. I když odborníci varují, aby si lidé nepůjčovali zbytečně, podle odhadů Exekutorské komory si jen na vánoční dárky půjčilo před koncem roku bezmála půl druhého milionu lidí!

Celkové množství lidí, co mají problémy s dluhy, se sice zmenšuje, ale naopak je více těch, co mají exekucí na krku hned několik.


6179 korun. To je od Nového roku takzvaná nezabavitelná částka, kterou Vám musí exekutor každý měsíc ponechat na živobytí. Oproti loňsku se zvýšila o 60 korun.


"Týká se to jednotlivce. Pokud má člověk například nějakou vyživovací povinnost, adekvátně se tato částka pak zvyšuje," připomíná mluvčí exekutorů David Sahula.


Tím ale dobré zprávy končí. Někteří Češi jsou totiž – podle odborníků nepoučitelní. Rok co rok se zvyšuje počet lidí, kteří si půjčují na vánoční dárky. Pak ale přichází vystřízlivění v podobě první lednové splátky, na kterou nemají.


Dramaticky přibývá také průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka. Zatímco před dvěma lety to byly exekuce tři, teď už jich je bezmála šest.Ze spirály, kdy lidé splácejí původní půjčku půjčkou novou, pak často není úniku. Jenže podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána si každý zaslouží druhou šanci a nejzoufalejším dlužníkům chce hodit záchranné lano a zvýšit počet těch, kteří dosáhnou na oddlužení..


"Dlužníci nesmí nabýt dojmu, že dluhy se nemusí platit. Princip účinné kajícnosti, kdy se ten dlužník opravdu snaží ty dluhy zaplatit, musí být zachován," varuje Sahula.
 

pez, Jakub Bystrzycki TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.1. | 21:18 pan-then
11
Kapitalismus je řízen podvodníky a nejbezskrupuloznějšími zločinci, kteří ...
16.1. | 21:01 macek289
-7
To je dodře pane ministře pelikáne. Člověk už teď splácí půjčky na vánoce a ...
28.1. | 15:42 Vlado Tahmo
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vypadá to, že nebankovním půjčkám a dalším podobným poskytovatelům lichvářských půjček bude letos těžko! Mění se zákony a správu a kontrolu přebere Česká Národní banka! Více najdete na tomto blogu: http://ceskohledapisnicku.cz/pisnicka-o-financnich-pujckach/
17.1. | 09:19 mariomates
2
Náhlasit nevhodný komentář
Peníze jsi půjčují jen primitivní tupci, kteří si myslí že to zvládnou. Jen tak dál.
16.1. | 23:41 pichav
-3
Náhlasit nevhodný komentář
SYSLIT DO NEMOTY VE SMRTI !!! NEZNAMENA UMET TO S PENEZI !!! TAKZE 99,9% CECHU JSOU FINANCNI NEGRAMOTI !!! A RIKAJI SI VLCI Z VOLSTRYC !!! JENZE JSOU TO OBYCEJNI VLCI TAK MAXIMALNE !!! JIM K TOMU HRAJE ENNIO MORRICONE !!! TY ELITE LESU !!! PAN !!! ALE FAKT DOBRA MUZIKA SLYSIM !!! AAAAHH !!! MUZU !!!
16.1. | 22:23 nichts obernichts
5
Náhlasit nevhodný komentář
"Češi to umějí lépe s penězi, .." //// Pravda - spousta z nich si dokazala nakrast obrovske jmeni - i na ukor jinych ...
16.1. | 21:18 pan-then
11
Náhlasit nevhodný komentář
Kapitalismus je řízen podvodníky a nejbezskrupuloznějšími zločinci, kteří vždycky na konci delší střídavé periody poklesů a „zmrtvýchvstání“ okradou stamiliony lidí o majetek, jejich potomky o budoucnost a lidstvo naženou do zcela zbytečných válek, kde bratr bojuje proti bratru v zájmu demokracie.
16.1. | 21:01 macek289
-7
Náhlasit nevhodný komentář
To je dodře pane ministře pelikáne. Člověk už teď splácí půjčky na vánoce a dovolené z roku 2014 a 2015. Teď už je potřeba další půjčka na letošní dovolenou. Souhlasím dluhy by se platit neměly. Jó a hlavně po mě nechtějte abych pracoval.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme