Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2018 20:42
netradiční akce

Češi uvízli na Matterhornu. Po telefonu pomohli hasiči z Liberce!

Zdroj: TV Nova

Kuriózní zásah mají za sebou liberečtí hasiči. Na dálku pomáhali českým horolezcům, kteří se ocitli v nouzi při zdolávání hory Matterhorn ležící na italsko-švýcarské hranici. Muž, který si pamatoval číslo liberecké základny, zavolal na tamní operační středisko.

Hasiči na operačním středisku v Liberci přijímají stovky telefonátů denně. Tenhle ale rozhodně nečekali. Na tísňovou linku se jim dovolal obyvatel Liberce, který byl ale v tu chvíli 1200 km daleko. S dalšími dvěma lidmi zdolával z italskou stranu Matterhornu.

 

Skupina se při výstupu dostala do potíží. Panovaly špatné klimatické podmínky. Hustě pršelo a teplota se pohybovala lehce nad bodem mrazu. Volající libereckému operačnímu důstojníkovi oznámil, že nemají dost sil na návrat do horské chaty, odkud se na výstup vydali.

 

Liberecké hasiče volání z dálky nezaskočilo. Po zjištění všech údajů přesně lokalizovali polohu české skupiny, která se nacházela ve výšce 3200 metrů nad mořem. Informace pak předali přes policejní prezidium alpským záchranářům a ti lezce pomocí vrtulníku zachránili a dopravili do bezpečí.

 

 

Matterhorn je jedna z nejpopulárnějších a nejkrásnějších hor Evropy. Vrchol je 4478 metrů nad mořem.
 

vrl, Ivan Berka TN.cz
Reklama