Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 6. 2016
Matematika

České maturanty zaskočil průměrný plat, úlohu kazili

Zkouška
Zdroj: Profimedia

Letošní maturita z matematiky ukázala, že čeští a moravští středoškoláci nezvládají ani jednoduchou úlohu, v níž mají spočítat průměrný plat.

Vypočítejte průměrný plat ve firmě, kde je 200 zaměstnanců - z toho 140 techniků - když průměrný plat je M a průměrný plat zaměstnanců je o 50 procent vyšší než průměrný plat techniků.


To je úloha, na které si letos maturanti vylámali zuby. Jak upozorňují Lidové noviny, správně příklad spočítal jen každý třetí student, dvě třetiny středoškoláků výpočet pokazily.


A experti mají jasno, čím to je - čeští studenti berou výuku tak, že se biflují nazpaměť, zapojit u úloh vlastní úsudek jim ale činí potíže.Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno včera ovšem jedním dechem dodává, že v maturitním testu nebyly jen "rozumné" úlohy použitelné v běžném životě, ale i spousta balastu.


A proto prý čeští středoškoláci mají problém, když mají úlohy zasadit do reálného kontextu. Kvůli umělým matematickým úlohám a rovnicím jim uniká, jak matematiku využít v každodenním životě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Úloha pro 14leté zamotala hlavu celému světu. Zkuste na ni vyzrát!
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.6. | 08:49 Joko
23
Asi jim to spíš hlava nebere , 85% národa bere 11 - 14 tisíc a jak z toho ...
1.6. | 10:27 allanaldik
-1
Jeste bych dodal ze platy jsou povinne aby zamestnanec dostal ale zamestnavatel ...
1.6. | 11:01 Petr Hartig
1
Náhlasit nevhodný komentář
Úloha to je jednoduchá, ale k autorovi článku: když už někdo píše takovýto článek, měl by se naučit opisovat. V článku je zadání odlišné od originálního zadání v testech. Podle maturitního zadání je to otázka na půl minuty. Pokud autor článku rozdíl v zadání nevidí, zjevně mu matematika nic neříká.
1.6. | 10:27 allanaldik
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jeste bych dodal ze platy jsou povinne aby zamestnanec dostal ale zamestnavatel je nemusi vyplacet. Dejme tomu ue platy se pohybuji kolem 15tis. A prumerny plat se pohybuje kolem 27tisic tak ten zbytek nekde ve vypoctu nekdo doplatit musi a to uz neni v zadani uvedeno.Proto se to neda spocitat.
1.6. | 10:01 Martin Kryl
1
Náhlasit nevhodný komentář
Úloha nemá žádné řešení. Pojem „firma“ v zadání indikuje, že zaměstnavatelem je podnikatel (§428 OZ) a ten nevyplácí plat, ale mzdu (§109/2 ZP). Oba pojmy jsou podobné, ale nikoliv shodné - viz v planimetrii rozdíl mezi shodným a podobným trojúhelníkem. Průměrný plat ve firmě tedy nelze vypočítat.
1.6. | 09:48 rexrothak
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dřív slovo technik něco znamenalo,ale podle tototo příkladu by tam snad mělo být napsáno otrok.
1.6. | 08:49 Joko
23
Náhlasit nevhodný komentář
Asi jim to spíš hlava nebere , 85% národa bere 11 - 14 tisíc a jak z toho vypočítat 26 -27 tisíc průměrný plat , to není práce pro matematika ,to je práce pro kouzelníka.