Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2017
Větrné počasí

Českem se prohnal silný vítr! Na Sněžce zastavil lanovku

Lanovka na Sněžku
Zdroj: Profimedia
Lanovka na Sněžku - ilustrační foto

Silný vítr na hřebenech Krkonoš zastavil provoz horního úseku kabinové lanovky na Sněžku. Spodní úsek z Pece pod Sněžkou do mezistanice na Růžové hoře zůstal v provozu. Vítr na Sněžce ráno dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů v hodině, lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Když nejezdí horní úsek, mohou se lidé nechat vyvézt na Růžovou horu a zbývajících 2,5 kilometru dojít na vrchol Sněžky pěšky. "Lidé na lanovku chodí. Zatím jich za první dvě hodiny provozu na Růžovou horu vyjelo asi 50," řekla pracovnice lanovky. Provozní doba lanovky je od 08:00 do 19:00.

 

Na túru na hřebeny by se měli lidé dobře obléci, protože s příchodem studené fronty teplota na Sněžce klesla ke dvěma stupňům Celsia z pátečních plus deseti. Dopoledne také na Sněžce mrholilo. V údolích je tepleji, Pec pod Sněžkou dopoledne hlásila devět stupňů Celsia.

 

Kabinová lanovka na Sněžku je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014.

 

 

Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček na zařízení z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky na základě požadavků ekologů zůstala stejná.

epa tn.cz / ČTK