Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 20:46
Výstraha ČHMÚ

Česko zasáhnou další bouřky! Na Kroměřížsku udeřil kulový blesk

Zdroj: TV Nova

Meteorologové varují před bouřkami, které znovu udeří především na Moravě a ve Slezsku. Silné bouřky očekávají odborníci ale také ve střední části republiky. V noci na pátek museli hasiči vyjíždět k desítkám událostí. Vítr lámal stromy, které poničily několik domů a aut.

Výstraha před silnými bouřkami platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský a Liberecký kraj. Před velmi silnými bouřkami varují meteorologové obyvatele Vysočiny, Pardubického, Královéhradeckého, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

 

V současnosti prší především na západě Česka, bouřky se ale postupně přesunou. Varování meteorologů před bouřkami platí od pátečních 11:00 až do sobotního rána. Pro oblast Moravy a Slezska vyhlásili odborníci také výstrahu před vysokými teplotami.

 

V pátek odpoledne doplnili meteorologové výstrahu o varování před extrémními srážkami. Platí pro Středočeský a Jihočeský kraj.

 

"Na jihu středních Čech a v jižních Čechách se vyskytují trvalé a vydatné srážky, místy i bouřky. Od 8. do 14. h SELČ zde spadlo místy 30 až 50 mm srážek. Srážky budou pokračovat s proměnlivou intenzitou i v dalších hodinách. V zasažených oblastech začínají stoupat hladiny menších toků," upozorňují meteorologové.

 

Zvedá se u vás hladina řeky, potoka nebo rybníku? Valí se přes vás pozemek voda? Pošlete nám fotografie a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Vítr bude při bouřkách dosahovat až rychlosti 25 m/s (90 km/h), což odpovídá síle vichřice. Budou je doprovázet i přívalové deště, které mohou zvednout hladiny menších toků. V Čechách se odpoledne počasí uklidní, večer už se objeví jen přeháňky nebo mrholení.

 

Předpověď počasí:

 

Hasiči na východě republiky zažili další pernou noc. Prudké bouřky a silný vítr lámaly stromy a větve, které museli odklízet ze silnic i domů. Na několika místech poničil vichr střechy, ať už plechové nebo taškové.

 

V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku udeřil kulový blesk, který poničil střechy a štíty patnácti rodinných domů. Dvě střechy jsou podle starosty úplně pryč, zbytek je v různém stupni poškození.

 

123

GALERIE: Bouřky se prohnaly Českem

Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Bouřky v ČR udeřily - 1

Hodnocení:

 

Čechy zasáhly bouřky pouze okrajově. V Pardubickém kraji museli hasiči v souvislosti s počasím vyjíždět k 93 událostem. Bouře postihly hlavně východní část regionu, Orlickoústecko a Svitavsko. Spadlý strom přerušil provoz na železniční trati Ústí nad Orlicí - Štíty.

 

Na Vysočině zasahovali hasiči u více než 70 událostí, znovu k popadaným stromům. "Největšímu náporu událostí museli hasiči čelit od půlnoci do třetí hodiny v noci. S příchodem ranních hodin se situace začala postupně uklidňovat," informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

 

 

Nejhorší situace byla znovu na Moravě a ve Slezsku. Také v Olomouckém kraji lámal vítr stromy, naštěstí se nikomu nic nestalo. "Bouřky se naším krajem prohnaly ve dvou vlnách. V podvečer zasáhly zejména Přerovsko, v noci, těsně po půlnoci, udeřily bouřky na Šumpersku a Olomoucku," popsala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

 

V Moravskoslezském kraji zasahovali hasiči především na Opavsku. "Opět šlo (v drtivé většině) o odstraňování nebezpečných stromů z nejrůznějších míst, kde se pohybují lidé," upřesnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

 

 

Rekordní počet výjezdů zaregistrovali hasiči v Jihomoravském kraji. Od čtvrtečních 17:00 do pátečního rána zaznamenali kolem 330 výjezdů. Většina z nich se týkala popadaných stromů a poškozených střech.

 

Ve Zlínském kraji vyjížděli hasiči na 80 míst. Nejzávažnější byla situace v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, kde kulový blesk poškodil 15 střech rodinných domů a stromy přetrhly dráty elektrického napětí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Myjete si obvykle ruce i při bouřce? Už nikdy to nedělejte!

TRAGÉDIE: Do patnáctiletého chlapce uhodil blesk. Mohla za to činnost, na kterou může doplatit každý!

epa TN.cz