Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.1. 2017 13:07
Kritická situace

Česko dál halí smog! ČHMÚ: Auta nechte doma, nebuďte déle venku

Zdroj: TV Nova

Meteorologové nově vyhlásili regulaci kvůli smogové situaci v Olomouckém a Středočeském kraji i Praze. Většinu území České republiky zahalil smog už v pátek, proto ČHMÚ nejdříve vyhlásila smogovou situaci.

Regulace kvůli smogové situaci platí ve třech krajích až do odvolání. Ovzduší podle výstrahy ČHMÚ znečišťují hlavně vysoké koncentrace polétavého prachu PM 10. Už v pátek vyhlásili meteorologové regulaci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Naopak ji zrušili na Třinecku.

 

Zároveň stále platí smogová situace v Plzeňském, Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském a Ústeckém kraji, také do odvolání. Konkrétní informace o kvalitě ovzduší ve vaší oblasti najdete na stránkách ČHMÚ.

 

 

Smogová situace - 21. 1. 2017
Zdroj: ČHMÚ

 

Na mapě jsou žlutě znázorněny kraje, kde platí smogová situace, červeně potom oblasti, kde byly vyhlášeny regulace.

 

V regionech, kde platí regulace, by měli řidiči aut (především těch se spalovacím motorem) přednostně využívat veřejnou dopravu. Právě emise z těchto automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu a oxidu dusičitého, upozorňuje ČHMÚ.

 

 

"Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, starším lidem a malým dětem se doporučuje omezit pobyt pod širým nebem," doplnili meteorologové ve výstraze. I lidé bez zdravotních potíží by měli omezit pobyt a hlavně jakoukoliv fyzickou zátěž venku.

 

Regulace se vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic PM 10 (polétavého prachu) hranici 150 mikrogramů/m3 a ve 24 hodinách se nepředpokládá pokles.

epa TN.cz