Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.9. 2017 11:31
Nelichotivé prvenství

Česko je nejméně zdravým státem světa! Pijeme, kouříme, jsme tlustí

Obezita - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Češi získali další nepopulární prvenství. Česko je podle nejnovější studie nejméně "zdravým" státem na světě. Výzkumníci analyzovali data, ukazující na obezitu, konzumaci alkoholu a tabáku.

Výsledky studie zveřejnil britský portál The Independent s odkazem na výzkumnou společnost Clinic Compare. Analytici do srovnání zahrnuli tři měřítka - rozšíření obezity, konzumace alkoholu a konzumace tabáku. Porovnávali data ze 179 zemí.

 

Česko se v nelichotivé tabulce umístilo na prvním místě. Češi totiž patří mezi největší pijany světa, každý obyvatel vypije průměrně 13,7 litru alkoholu ročně. Zároveň Češi drží 11. příčku v konzumaci tabákových výrobků.

 

Druhou nejméně zdravou zemí je Rusko, následuje Slovinsko, Bělorusko, Slovensko a Maďarsko. Východní Evropa ostatně získala nepopulární prvenství i jako celek - na prvních deseti příčkách se umístilo devět států z regionu.

 

14

GALERIE: Zdravé a nezdravé země

Zdravé země - svět

Hodnocení:

 

Oblastí, kde žije nejvíce obézních lidí, je Oceánie. Na ostrově Samoa překračuje 41 procent obyvatel BMI (body mass index) 30. Na prvních místech žebříčku jsou také Fiji, Tonga, Tuvalu a Kiribati.

 

 

Nejvíce zdravou zemí je podle výzkumu Afghánistán. Výsledky ale ovlivňují tamní zákony, které pro některé skupiny obyvatel zakazují prodej a konzumaci alkoholu. Druhým nejzdravějším státem je Guinea, následuje Niger a Nepál.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 nemocí, které nejvíc ohrožují NAŠE DĚTI
TOP 17 potravin, které budou letos vládnout zdravému jídelníčku

epa TN.cz