Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 16:13
porušení zákona

Česko má problém! Nechtěli jsme uprchlíky, EU chystá tvrdý trest

Uprchlíci
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto

Evropská komise se rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že země neplní přijímání migrantů podle stanovených kvót, oznámil dnes ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Na systému přerozdělování uprchlíků se unijní státy shodly v roce 2015. Řízení může po několika etapách skončit před unijním soudem a následně pokutou příslušné členské zemi.

 

Eurokomisař Avramopulos doufá, že státy jako ČR, vůči nimž EK zahájila řízení kvůli kvótám na uprchlíky, znovu zhodnotí svůj přístup a závazky splní. "Pokud vlády ČR, Polska a Maďarska změní přístup ke kvótám, také Evropská komise přehodnotí svůj postoj," uvedl Avramopulos. Čas podle něj stále je.

 

Premiér Bohuslav Sobotka s rozhodnutím Komise nesouhlasí. Podle něj patří Česká republika k jedněm z nejaktivnějších zemí, co se uprchlické krize týče. 

 

"Čeští experti pomáhají přímo v Řecku či Itálii. Naši policisté se účastní ostrahy hranic v Maďarsku, Slovinsku nebo Makedonii. Posíláme materiální i finanční pomoc také do Srbska či Chorvatska. Naši vojáci slouží v Afghánistánu i Mali, posíláme munici i zbraně do boje proti Islámskému státu a humanitárně pomáháme přímo v Sýrii či uprchlických táborech v okolních zemích. Finančně jsme podpořili i formování libyjské pobřežní stráže," vysvětlil Sobotka.

 

 

Vývoj v posledních dvou letech ukázal, že systém povinných kvót na přerozdělování uprchlíků je nefunkční a působí spíše jako pobídka pro nelegální migraci do Evropy. 

 

"Mizivé procento osob, jež se dosud podařilo relokovat, stejně jako skutečnost, že ve svém členském státě určení tyto osoby často dlouho nevydržely a vydaly se za vidinou lepšího života do ekonomicky vyspělejších členských států, zřetelně demonstrují, že relokace selhávají i po stránce samotné realizace," myslí si premiér.

 

Podle Sobotky Česká republika od počátku apelovala na to, aby se krize řešila výrazným posílením ochrany vnějších hranic Unie, důslednými kontrolami a pomocí uprchlíkům co nejblíže místu země jejich původu.

 

"Česká republika se systémem přerozdělování podle uprchlických kvót nesouhlasí a i se zřetelem ke zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě a také s ohledem na nefunkčnost systému kvót, se na něm nebude podílet. Toto naše stanovisko jsme připraveni na půdě EU i příslušných soudních institucí důsledně hájit," vzkázal Sobotka Komisi.

 

 

Evropská komise může Česku za nedodžování kvót uložit vysokou pokutu. Podle propočtů ministerstva vnitra by se mohla vyšplhat až do výše 270 milionů korun.

 

Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZTRÁTA ROZUMU: Politická strana v Dánsku rozdává spreje proti uprchlíkům! Jak proboha fungují?

TEN POHLED!!! Znásilnění uprchlíky na obálce časopisu. Rasistický skandál lomcuje Evropou

mom tn.cz / ČTK