Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.2. 2016 20:47
Vyprahlá republika

Česko stále trpí letním suchem, v plánu jsou další přehrady

Zdroj: TV Nova

Málo vody - to je hrozba, která může zásadním způsobem ovlivnit náš život. Jak ukazují průzkumy, pro Čechy je to velmi zásadní téma.

Loňské sucho bylo tak extrémní, že se například hladiny spodních vod jen pozvolna vracejí k normálu. A s nedostatkem vody se stále potýkají i některé přehrady.


Minimální srážky hlásí Beskydy a třeba nádrž Olešná je naplněná pouze z jedenácti procent. O něco lépe je na tom jihočeský Orlík.


Nejhorší stav vody v přehradách v podhůří Beskyd za posledních sto let. Tak mluví odborníci o následcích dlouhodobého sucha. Průtoky řek jsou nejnižší od roku devatenáct set padesát tři. Přehrada Olešná byla ještě koncem roku na jednadvaceti procentech. Teď její hladina klesla na jedenáct.


Loni na podzim se na Orlíku objevila místa skrytá očím lidí padesát let. Pamětník Pavel Smrt našel část svého rodného domu, který musel kvůli stavbě přehrady opustit.Teď už je na tom Orlík lépe místa z mládí Pavla Smrta opět zakryla voda. Hladina Orlické přehrady se zvýšila o více než devět metrů.Do plného stavu ještě zhruba tři metry zbývají.


Ministerstvo zemědělství chce problémům se suchem předejít a tak vytipovalo další místa, kde by v budoucnu mohly vzniknout nové přehrady. Jde o čtyři lokality - na Rychnovsku,na Zlínsku a dvě u Senomat a Šanova na Rakovnicku.
 

pez, Jiří Bydžovský TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.2. | 21:36 overal
11
Za komunistů se budovalo! Těch přehrad co vzniklo, ale posledních 25 let se jen ...
28.2. | 12:01 Ton Alfonso
-3
overal ale budovat se bude žiješ v demokracii ale nejdřív si to zaplatíš , ...
4.3. | 10:04 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
II /Místo aby alespoň udržovali vrstvu ornice,tak si těžují,ale nic proti utužování půdy nedělají.Je přece zřejmé,že je rozdíl mezi 20 cm ornice a mezi 25 cm množství jímané vody.
4.3. | 10:00 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nějak nechápu - máme přehrady které jsou na suchu a budeme stavět nové?Je to propracovaný nápad a nebo je to zase plácnutí do větru? Něměli by zemědělci začít pečovat o půdu tak aby jímala vodu a ne aby po ní stekla?Orali po vrstevnici a ne po spádu.Vždyť ti "hospodáři" už dnes ani neořou.
28.2. | 12:01 Ton Alfonso
-3
Náhlasit nevhodný komentář
overal ale budovat se bude žiješ v demokracii ale nejdřív si to zaplatíš , plánuje se zdražit pitná voda a vodné stočné důvod ke zdražení už mají. Lidi cinkali tak at platí a u elektřiny též je pořád levnější musí se s tím něco dělat aby lidi platili víc, co takhle platby za jistič at platí víc.
28.2. | 07:29 josefvyskoc
-2
Náhlasit nevhodný komentář
smele plany...vlada by ale mela aktualneji resit hrozbu zaplavy cernymi migranty a chystat hraz proti teto hrozici tsunami, ktera se k nam "preleje" az naciste reknou DOST ! ...
27.2. | 21:36 overal
11
Náhlasit nevhodný komentář
Za komunistů se budovalo! Těch přehrad co vzniklo, ale posledních 25 let se jen rozkrádá a co se buduje tak jen proto, aby bylo z čeho krást!
27.2. | 20:12 novatn
9
Náhlasit nevhodný komentář
tak jak nám meteorologové sdělili, měl by být březen srážkově nadprůměrný. je dobře, že zem není zmrzlá a voda by se mohla krásně vsakovat.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme