Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2017 15:27
nedostatek srážek

Česko sužuje intenzivní sucho, platí výstraha před požáry

Sucho
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Českou republiku dál sužuje sucho a nejhůře je na tom zejména Morava, kde platí do odvolání výstraha před požáry. Celá řada řek v celé republice je hluboko pod normálním stavem, některé hlásí velmi nízké průtoky, jiné sucho. Navíc podle meteorologů v nejbližších dnech výrazné zlepšení nejspíš nepřijde.

Nedostatek srážek doléhá na všechny v České republice, sucho postihuje zejména zemědělce, kterým usychá úroda, zoufají si také například vodáci, letošní sezóna je pro ně skutečně velmi špatná.

 

Minimální průtok zajišťují nádrže, i v těch ale vody rychle ubývá. Hranici sucha hlásí řeky ve všech krajích.

 

V nejbližších dnech se podle Českého hydrometeorologického ústavu problém s nedostatkem vody lepšit příliš nebude. I když se místy mohou objevovat přeháňky nebo bouřky, aby se situace zlepšila, muselo by pršet delší dobu, voda se totiž při intenzivním dešti nestíhá do vyprahlé půdy vsakovat a odtéká pryč.

 

Podle portálu Meteopress by měla z volných dnů přinést více srážek středa. V pátek by se měly podle ČHMÚ objevovat přeháňky na většině území, k večeru ale začne srážek opět ubývat. Déšť by mohl vyschlé zemi podle výhledu ČHMÚ mírně ulevit následující týden.

 

17

GALERIE: Sucho decimuje Česko

Zdroj: Meteopress

Mapa srážek na středu 5.7. 2017

Hodnocení:

 

Do České republiky by se také měly vrátit tropy, nejtepleji by mělo být opět na jihu území. ČHMÚ kvůli dlouhotrvajícímu suchu vyhlásil výstrahu před nebezpečím požárů. Ta je platná pro celý Jihomoravský kraj a to až do odvolání.

 

 

Na Znojemsku v úterý také kvůli suchu hořel ohromný požár pole a pneumatik, hasiči dokonce vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. "Při vyhlášení zvláštního stupně jdou stranou všechna pravidla," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

 


 

klma TN.cz