Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2018 13:47
nedostatek srážek

Česko trápí extrémní sucho! Na Moravě vysychají řeky i přehrady

Zdroj: TV Nova

Sucho na severu Moravy způsobilo výrazný úbytek vody v řekách. Podle Povodí Odry jsou průtoky řek na historických minimech a klesají i hladiny v přehradách.

Nedostatek srážek se během dubna projevil hlavně na řekách tekoucích z Beskyd. Až o desetinu menší průtok, než je průměr v tomto období, zaznamenali vodohospodáři třeba na řece Ostravici a Olši. 

 

"V tocích jesenických je situace lepší a průtoky jsou zde vyšší díky doznívajícímu tání, i tak jde ale jen o 30 až 50 % obvyklého průtoku v tomto období," uvedla tisková mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

 

"Zatím to vypadá, že srážkový deficit v dubnu celkem výrazně narostl. Na celém území České republiky je srážek nedostatek," vysvětlil meteorolog Roman Volný.

 

 

Podle vodohospodářů se nízké průtoky už promítají také v přehradách - Morávka, Žermanice i Těrlicko hlásí úbytek vody. "V souladu s manipulačními řády bylo nutné omezit i odtok z těchto přehrad," dodala Vlčková.

 

Alarmující je, že v roce 2015, kdy Česko také trápilo extrémní sucho, byly průtoky řek v tomto období mnohem vyšší. Pokud tak pořádně nezaprší, je pravděpodobné, že úbytek vody bude i v květnu dál pokračovat.

mom/Jan Socha TN.cz
Reklama