Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.6. 2017 20:25
Úroda bude slabá

Česko trápí sucho: Studny jsou prázdné, vesnice zakazují zalévání

Zdroj: TV Nova

Jedenáct okresů v České republice je silně postiženo suchem. Zemědělci odhadují, že místy bude jen poloviční úroda a některé obce už přistoupily k zákazům. Například v Moravském Krumlově nesmějí lidé čerpat vodu z řeky, na Blanensku dokonce platí zákaz plýtvání vodou z kohoutku.

Pokud si ve Vískách na Blanensku umyjete vodou z kohoutku třeba auto, zalijete zahradu, nebo napustíte bazén, riskujete pořádnou pokutu. Obec má zásoby vody z vrtu a hladina je tak nízko, že starosta vyhlásil válku všem, kteří vodou plýtvají. Jinak by hrozilo, že obec zůstane na suchu.

Reklama

 

"Budeme rádi, když se to vyřeší jednou provždy přivaděčem z většího zdroje," přeje si obyvatel Vísek Ondřej Vondál. Jeho rodina má před domem okrasnou zahradu, kterou teď udržuji jen díky staré studni, jenže pramen i tady začíná vysychat.

 

Díky vodě z podzemí udržují v letních vedrech svoji zahradu naživu i manželé Skřipští. Hladina už je ale tak nízko, že stačí zalít několik záhonů a studna je na suchu.

 

 

V Moravském Krumlově čekají zahrádkáři na každou kapku. Je takové sucho, že z řeky zůstala kaluž. Platí zákaz zavlažování a strážníci kontrolují, jestli někdo nemá zapnuté čerpadlo.

 

Manželé Veselí měli na začátku léta za domem anglický trávník jako na golfovém hřišti. Dnes na něm mají suchá místa. Kvůli nařízení města nesmějí zavlažovat, a když přišel odpolední déšť, okamžitě vyrazili zkontrolovat tisícilitrovou nádrž na dešťovku.

 

Nedělní deštík jen osvěžil vzduch. Řeky na Moravě se daří udržovat jen díky vyššímu odtoku z nádrží. Zemědělci už teď varují, že například na Znojemsku bude kvůli suchu poloviční úroda.
 

vbo, Josef Svoboda TN.cz
Reklama