Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2019 09:59
Zima v plné síle

Česko sevřel silný mráz, teploty na Šumavě spadly až k -30 stupňům!

Žena v zimě 3
Zdroj: TN.cz
Ilustrační snímek

Přesně, jak meteorologové předpověděli, silné mrazy drží Česko ve svých spárech. A pokud máte pocit, že je u vás v úterý ráno ukrutná kosa, buďte rádi, že jste nebyli v noci na Šumavě. Na některých místech se tu totiž teplota přiblížila až k mínus třiceti stupňům Celsia!

Třeskutý mráz byl kolem úterní páté hodiny ráno třeba na Horské Kvildě, kde teplota spadla těsně pod mínus 25 stupňů Celsia. Ještě větší zima byla kolem půlnoci na Rokytské slati rovněž na Šumavě, kde bylo méně než mínus 26 pod nulou.

 

Největší "kosa" byla na další šumavské stanici Perla, kde chybělo k hranici mínus třiceti pouhých osm desetin stupně. Zima ovšem nebyla v Jihočeském kraji jen na horách.

 

Své si v úterý brzy ráno užili i obyvatelé Vimperku, kteří museli narazit čepice, rukavice i šály, aby vydrželi v mínus 14 stupních Celsia. V Českých Budějovicích bylo podle měření ČHMÚ mínus deset.

 

 

Mrzlo, až praštělo také ve východních Čechách, konkrétně na Jizerce v Jizerských horách. Tam rtuť teploměru spadla až na hodnotu mínus 26 stupňů Celsia.

 

Meteorologové přitom před silným mrazem varují i pro následující noc z úterý na středu. "Teploty budou v místech se sněhovou pokrývkou klesat na hodnoty -12 až -16 °C, a to zejména na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě území," předpovídá ČHMÚ. Lidé by se proto před odchodem z domova měli pořádně nabalit, klidně i do víc vrstev.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

 

Mrazivé počasí má přitom podle předpovědi vydržet i v dalších dnech, denní teploty se do kladných hodnot přehoupnou až o víkendu.

pez TN.cz
Reklama