Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2019 18:10
krutá zima

Česko v sevření mrazu! Odborníci prozradili, kdy se zase oteplí

Zmrzlý muž
Zdroj: Thinkstockphotos

Česko sevřely pořádné mrazy, které braly dokonce životy. Studený charakter počasí navíc dlouhodobě vydrží, o víkendu nás čeká teplotní výkyv, v dalších dnech bude ale teplota i odpoledne pod nulou. Vydatnějšího sněžení se podle všeho nejspíš nedočkáme, v sobotu by si ale lidé měli dát pozor na mrznoucí srážky.

Zima se v posledních dnech pořádně ozvala, zejména v noci teploty klesaly hluboko pod bod mrazu. Na šumavské Jezerní slati v noci na úterý odborníci naměřili dokonce -30,8 °C. Studené počasí navíc vydrží i v dalších týdnech, oteplit by se mělo podle meteorologů nejdříve za 14 dnů.

 

"Studený charakter počasí potrvá ještě nejméně 14 dnů, tj. nejvyšší odpolední teploty budou s výjimkou tohoto víkendu většinou zůstávat pod bodem mrazu, v ranních minimech by v nížinách teploty měly do soboty klesat až k -10 °C, na sněhové pokrývce a při zmenšené oblačnosti k -15 °C, na horách opět i pod -20 °C," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Předpovědní modely předpokládají, že o víkendu teploty vystoupají místy i nad nulu, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by v sobotu mělo být kolem -2 až 2 °C, v neděli dokonce 0 až 4 °C, pak se ale začne opět ochlazovat.

 

 

"Příští týden přinese zvětšenou oblačnost a po ránu naměříme nejčastěji teploty od -5 do -10 °C, na horách kolem -18 °C," doplnila Honsová. Nejvyšší denní teploty od -4 do 1 °C předpokládá v příštím týdnu i předpověď ČHMÚ, v noci má pak být kolem -3 až -8 °C.

 

12

GALERIE: Mapy srážek

Zdroj: Meteopress

Suma srážek - pátek 25. 1. 2019

Hodnocení:

 

V nejbližších dnech nás vydatnější sněžení podle Honsové nečeká, v sobotu bychom se ale měli připravit na mrznoucí srážky s možnou tvorbou ledovky.

 

Na reportáž TV Nova o nástupu mrazů se můžete podívat zde: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Oči v mrazech trpí: 3 pomocníci vás zachrání!
Mráz kůži těžce poškozuje! Jak se bránit?

klma TN.cz
Reklama