Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.4. 2017 09:53
krvežíznivý hmyz

Česko zamořily štěnice! Jak je poznat a účinně se jich zbavit?

Poštípání od štěnic
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto

Krvežíznivé štěnice zamořily některá místa České republiky. Nejhorší stav je v Mostě, kde se štěnicemi bojuje každá třetí domácnost. Štěnice řádí také v Libereckém a Plzeňském kraji a také na Brněnsku.

Dávno neplatí, že by se štěnice zdržovaly jen v zanedbaných a špinavých bytech. Problémy s odolným hmyzem řeší i lidé v luxusních čtvrtích, jak uvedla Mladá fronta Dnes. Štěnice vyhledávají praskliny ve zdech, nejrůznější štěrbiny, schovávají se v podlahových lištách, v konstrukci postelí, matracích, ložním prádle či nábytku. Hnízda si dělají takřka kdekoli.

 

Jak poznáte, že máte doma štěnice

To, že se ráno vzbudíte s kousancem na ruce, nemusí ještě nutně znamenat, že máte doma štěnice. Pokud se vám to ale stává pravidelně, měli byste zbystřit. Štěnice jsou zákeřná zvířata, která vylézají v noci a pijí krev hostitele.

 

Problém je, že si dlouhou dobu nemusíte vůbec ničeho všimnout, štípnutí totiž může velmi rychle zmizet. Štěnice nejčastěji napadají odkryté části těla - ruce, nohy, obličej apod. Jen výjimečně zůstává u jednoho kousnutí, častěji se jich v jednom místě objeví víc. Štípanec může být velký jen pár milimetrů, u citlivějších jedinců ale může mít zarudnutí i několik centimetrů. Doprovází ho navíc nesnesitelné svědění.

 

Abyste si byli jistí, že jde skutečně o štěnice, je důležité je najít. Dospělé štěnice měří kolem půl centimetru a mají ploché červenohnědé tělo. První znakem, že je doma máte, může být černý trus, který po nich zůstává. Vypadá jako malé černé tečky. Použít můžete i tzv. lepovou past, která je napuštěna látkami, které štěnice nalákají. Ty se potom přilepí a vy hned víte, na čem jste.

 

 

Jak se štěnic zbavit

Pokud jste doufali, že smícháte pár přísad, které máte běžně doma, a ty na štěnice nastříkáte, bohužel vás budeme muset zklamat. Zbavit se těchto krvelačných broučků je hodně složité. Nejdůležitější je začít s nimi bojovat co nejdřív. Proti běžným přípravkům, které koupíte v obchodech, jsou ale většinou odolné. Riskujete tak, že vám zakrátko zamoří celý byt.

 

Nejlepším řešením je tak co nejdříve zavolat odborníky, kteří štěnice zahubí speciálním postřikem. Ten se opakuje přibližně dvakrát, pokud se vám ale štěnice v bytě hodně rozšíří, zásahů je třeba více.

 

Vhodné je preventivně ošetřit také sousední byty. Štěnice totiž dokážou krev člověka cítit i přes zeď, během jediné noci jsou pak schopny urazit klidně 50 metrů. Mezi byty se pohybují nejčastěji stupačkami, potrubím či škvírami v oknech nebo pod dveřmi.


 

Co můžu udělat, než zavolám odborníka

Základem je celý byt pořádně vysát. Zkontrolujte všechny záhyby postele i ložní prádlo. Pytlík s vysátými štěnicemi okamžitě vyhoďte. Peřiny i oblečení vyperte minimálně na 60 stupňů.

 

Štěnice si domů mnohdy dovezeme z dovolených. Vždy před odjezdem zkontrolujte, jestli si některou nevezte v kufru či prádle. Prevencí je nekupovat nábytek z bazarů a v žádném případě ho nebrat od popelnic, ani když vypadá, že je v dobrém stavu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NECHUTNÉ! Utajení obyvatelé vaší ložnice i kuchyně!

Ženám zničil život štípanec od komára. Narostly jim obří nohy!

mom
Reklama