Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.4. 2017 09:53
krvežíznivý hmyz

Česko zamořily štěnice! Jak je poznat a účinně se jich zbavit?

Poštípání od štěnic
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto

Krvežíznivé štěnice zamořily některá místa České republiky. Nejhorší stav je v Mostě, kde se štěnicemi bojuje každá třetí domácnost. Štěnice řádí také v Libereckém a Plzeňském kraji a také na Brněnsku.

Dávno neplatí, že by se štěnice zdržovaly jen v zanedbaných a špinavých bytech. Problémy s odolným hmyzem řeší i lidé v luxusních čtvrtích, jak uvedla Mladá fronta Dnes. Štěnice vyhledávají praskliny ve zdech, nejrůznější štěrbiny, schovávají se v podlahových lištách, v konstrukci postelí, matracích, ložním prádle či nábytku. Hnízda si dělají takřka kdekoli.

 

Jak poznáte, že máte doma štěnice

To, že se ráno vzbudíte s kousancem na ruce, nemusí ještě nutně znamenat, že máte doma štěnice. Pokud se vám to ale stává pravidelně, měli byste zbystřit. Štěnice jsou zákeřná zvířata, která vylézají v noci a pijí krev hostitele.

 

Problém je, že si dlouhou dobu nemusíte vůbec ničeho všimnout, štípnutí totiž může velmi rychle zmizet. Štěnice nejčastěji napadají odkryté části těla - ruce, nohy, obličej apod. Jen výjimečně zůstává u jednoho kousnutí, častěji se jich v jednom místě objeví víc. Štípanec může být velký jen pár milimetrů, u citlivějších jedinců ale může mít zarudnutí i několik centimetrů. Doprovází ho navíc nesnesitelné svědění.

 

Abyste si byli jistí, že jde skutečně o štěnice, je důležité je najít. Dospělé štěnice měří kolem půl centimetru a mají ploché červenohnědé tělo. První znakem, že je doma máte, může být černý trus, který po nich zůstává. Vypadá jako malé černé tečky. Použít můžete i tzv. lepovou past, která je napuštěna látkami, které štěnice nalákají. Ty se potom přilepí a vy hned víte, na čem jste.

 

 

Jak se štěnic zbavit

Pokud jste doufali, že smícháte pár přísad, které máte běžně doma, a ty na štěnice nastříkáte, bohužel vás budeme muset zklamat. Zbavit se těchto krvelačných broučků je hodně složité. Nejdůležitější je začít s nimi bojovat co nejdřív. Proti běžným přípravkům, které koupíte v obchodech, jsou ale většinou odolné. Riskujete tak, že vám zakrátko zamoří celý byt.

 

Nejlepším řešením je tak co nejdříve zavolat odborníky, kteří štěnice zahubí speciálním postřikem. Ten se opakuje přibližně dvakrát, pokud se vám ale štěnice v bytě hodně rozšíří, zásahů je třeba více.

 

Vhodné je preventivně ošetřit také sousední byty. Štěnice totiž dokážou krev člověka cítit i přes zeď, během jediné noci jsou pak schopny urazit klidně 50 metrů. Mezi byty se pohybují nejčastěji stupačkami, potrubím či škvírami v oknech nebo pod dveřmi.


 

Co můžu udělat, než zavolám odborníka

Základem je celý byt pořádně vysát. Zkontrolujte všechny záhyby postele i ložní prádlo. Pytlík s vysátými štěnicemi okamžitě vyhoďte. Peřiny i oblečení vyperte minimálně na 60 stupňů.

 

Štěnice si domů mnohdy dovezeme z dovolených. Vždy před odjezdem zkontrolujte, jestli si některou nevezte v kufru či prádle. Prevencí je nekupovat nábytek z bazarů a v žádném případě ho nebrat od popelnic, ani když vypadá, že je v dobrém stavu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NECHUTNÉ! Utajení obyvatelé vaší ložnice i kuchyně!

Ženám zničil život štípanec od komára. Narostly jim obří nohy!

mom

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.4. | 06:16 zacotomame
27
Já myslel, že štěnice je hmyz, nikoli zvíře. No, ale na mostecku se jim asi ...
27.4. | 06:47 bimbi20
-29
Když se někteří naši bílí spoluobčané nemyjí,neuklízí, nepřevlékaj se, tak to ...
10.7. | 10:16 minibus
0
Náhlasit nevhodný komentář
fantozzi602 hnupe sam si špinavec smradochu
26.5. | 10:18 Eduard Mrvečka
2
Náhlasit nevhodný komentář
Máte doma stenice?? Všechny informace na www.stenice-doma.cz www.stenice-deratizace.cz
27.4. | 16:38 Vojta Také
3
Náhlasit nevhodný komentář
Vyperte peřiny na 60 st. a pak je hned vyhoďte. Skvělá rada.
27.4. | 10:05 fantozzi602
20
Náhlasit nevhodný komentář
jak se branit? nepoustet tu rumunskou a ukrajinskou havet do republiky a donutit morgose aby dodrzovali zaklady cistoty
27.4. | 09:53 novus
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jedna takova stenice se nazyva Zimola popularis.Uz to nemuzu poslouchat jak ten dobytek sve "zlociny omlouva".Je s podivem, ze tihle ocenuji vykonanou praci rovnou miliony..Zatimco jini -rovnez pracujici ziji na hranici chudoby.Tenhle dobytek je treba zahlusit, to neni hmyz, to jsou ...
27.4. | 07:55 lenka nováková
24
Náhlasit nevhodný komentář
Štěnice máme od nepaměti v zemi a po pádu komunisnu se tu roztahují a celá země je tak zahnojená,že to dezinfikovat už nepůjde.Dokud je měli komouši pod palcem nebyli tak rozlezlé jako teď,teď je sotva někdo vyhubí,když je to státem chráněný a podporovaný druh rodící se bez regulace po pěti ..
27.4. | 07:43 Bohumír Panuš
14
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20 - to už dělají cikáni a poločerní nebo polobílí to je tedy legrace. Která už na to nemá věk tak si alespoň obarví vlasy na blond.
27.4. | 06:47 bimbi20
-29
Náhlasit nevhodný komentář
Když se někteří naši bílí spoluobčané nemyjí,neuklízí, nepřevlékaj se, tak to je pak těžké.Nedávnou jsem jel ze Žižkova tramvají a humus. Pořád se nadává na černé,ale spíš přibývá bílých,kteří hygienu totálně nedodržují.Proto by se měli od černých co učit a měli by se pářit a mít děti bílý s černým.
27.4. | 06:16 zacotomame
27
Náhlasit nevhodný komentář
Já myslel, že štěnice je hmyz, nikoli zvíře. No, ale na mostecku se jim asi daří, tak tam asi dorostly své hostitele...
27.4. | 06:13 pater11
22
Náhlasit nevhodný komentář
Plati to porad, kde je spina, tam je stenice a basta.